16 Ekim gecesi…Kürtlerin Tuzhurmatu’dan kaçtığı gece

Posted: October 28, 2017 at 3:55 am

Iraklı güçlerin Tuzhurmatu’ya düzenlediği baskı nedeniyle, birkaç sivil hayatını kaybetti. Kürtlere ait olan pazar ve evlere de ateş verildi. Bu sonuçlara KirkukNow’un bölgede yaptığı birkaç günlük çalışmadan sonra geldi.

Kürt aileler, Kürt güçleri ve Irak güçleri arasında ortaya çıkan şiddetli çatışmalar sırasnda evlerini terketmeye başladı. Onlar hiçbir şeyi almadan gitti. Şuanda avare olan vatandaşların duruumu çok kötü.

65 yaşındaki Şamil Mahmut o geceyi anlattı.

”Evin avlusunda gelip gidiyordum. Çok endişeliyidim. Şehri terk edeyim mi etmeyim mi diye düşünüyordum,” konuştu.

Cumhuriyet mahallesinde yaşayan Şamilin gözlerine o gece uyku dalmadı.

”Havan topları mahallemize yağmur gibi yağıyordu. Kıyamet kopmuş gibiydi,” dedi.

Şamil, ”Gece yarısından sonra çatışmalar başladı. İlk sırada Peşmerge’nin çatışmalarda kaybedeceğini beklemiyorduk. Birkaç saat için parti binalarından savaşıyordu. Ama saat 5 itibariyle her şey değişti ve halk kaçmaya başladı. Ne olduğunu henüz tam bilmiyorum. Caddelerde cesetler vardı. Halk kendi korkusundan ne yapacağını bimiyordu. Kendi mahallelerimizden ateş açılıyordu,” diye konuştu.

Saat altı on geçe Şamil kendi ailesine Tuzhurmatu’dan çıkın söyledi.

Tartışmalı bölgeler arasında yer alan Tuzhurmatu, 16 Ekim’de Iraklı güçlerin kontrolüne düşen ilk bölgeler arasında yer aldı.

Hayderi’in Kürtlerin çoğunluk olduğu mahalleden kaçtığından sonra, bombalar yağmaya devam etti.

Şamil, ”Evden kaçtığımızda bize ateş açıyorlardı. Kurtulma şansımız çok azdı. Şehir dışında bir saat içinde bir kilometre mesafe alabiliyorduk. Doçka havan topları şehrin havasını karartmıştı. Sivil silahlı demeden Kürt mahallelerini ağır silahlarla bombalıyordu. Bugün bizim öleceğimz gündür,” dedim.

Aynı mahalleden olan Emine Hüseyin şuanda Tuzhurmatu’dan 22 km uzaklığında olan Zinane köyünde avaredır.

Emine, ”Kürt güçler saat 1’e kadar durumun normal oldğunu söylediler. Daha sonra savaş başladı. Biz güneş doğmadan şehirden çıktık. Kendi gölerimile sivil ve silahlı kişlerin caddelerde olan cestelerini gördüm,” diye konuştu.

16 Ekim sabahında, Kürt silahlı güçleri de şehri terketti. Halkı korumak için gönüllü olarak savaşan Kürtler de şehirden çekildi.

Dört çocuk sahibi olan Sami Ahmet, o gün kendi evinin önünde öldürüldü.

Sami’nin eşi olan Hevle Sami, ”Sabah saat 5’te çok büyük çatışmalar vardı. Sami evinin önüne gitmişti. Silahsızdı. Birdenbire ”Sami öldürüldü” çığılıklarını duydum. kız kardeşim arabasıyla gelip bizi almaya geldi. Kocamın ölü cesedini gördüm ama kendimizi kurtarmak için çocuklarımla birlikte hemen arabaya binip kaçtık,” dedi.

Hevle’nin çocukları 4-10 yaşlar arasındadır. İkisi hasta olan çocuklara Hevle anne henüz babalarının ölüm haberini vermemiş.

Hevle, ertesi gün, Saley Ban köyünde bir ağırlığı temizleyip oraya yerleşti.

Hevle, ”Eşimi kaybettim. Evimizin de yakıldığını söyleniyor. tek isteğim çocuklarım aç kalmasın,” dedi.

KirkukNow’a Tuzhurmatu idaresi tarafından verilen rapora göre,vatandaşlara ait olan 200 ev, 100 iş yeri, Komar mahallesinde ateşe verilmiştir. Öte yandan Kürt yetkilleri ve silahlı kişilere ait olan 50 ev de patlatılmıştır.

KirkukNow 10’e yakın aile ile konuştu. Bütün aileler Tuhzurmatu’da çeşitli insan hakları ihalallerin yaşanadığını açıkladı.

Muhammed Fayek, ilçe medya sorumlusu, KirkukNow’a sivil ölülerin olmadığının acil yardım polisine ait olan 11 kişinin öldüğünü ve dört kişinin de kayıplara karışıtğını söyledi.

Heşdi Şabi güçleri, çatışamardan bir gün sorna 37 esiri salıvermişti.

50 yaşındaki Reşit Abdulrahman Tuzhurmatu’da işyeri sahibi olduğunu söyledi.

Reşit, ”Ben henüz Tuzhurmatu’daydım kendi gölzerimile bazı kişilein iş yerime saldırdığını ve oradaki malzmeleri çaldığını gördüm.Daha sonra da işyerime ateş verdiler. İnanın ayakkabısız kaçtım,” dedi.

Reşit,mağazasında 30 bin doralık malzemelerin olduğunu söyledi.

Ataf Neccar, Heşdi Şabi bünyesinde yer alan Bedir sorumlusu, 18 Ekim’de vatandaşların soygundan vazgeçmesi için çağırıda bulunmuştu.

Ali Haşim Hüseyni, Heşdi Şabi sözcüsü, bütün verilerin doğru olmadığını iddia ederek KirkukNow’a, ”Bazı pazar ve işyerleri bombalamar nedeniyle yakılmıştır. Ama Kürt güçleri de Türkmen mahallelerini hedef alıp Türkmen siviller hayatını kaybetmiştir,” dedi.

19 Ekim’de, Birleşmiş Milletler, silhalı gruplarını, 150 evin yakması ve 11 evin patlatmasıyle suçlamıştı.

17 Ekim’de, Hayder İbadi, Irak başbakanı, ”Günveliğe tehdit oluşturan ve vatandaşların evlerine ve mallarına zarar veren tüm kişilerin tutuklanmasına karar verdim,” diye açıklama yapmıştı.

Tuzhurmatu’nun 180 binlik nüfünsnden 60 bini Kürtlerden oluşuyor. Kürtler ile birlikte de Araplar ve Türkmenler vardır.

En çok zarar alan mahalleler, Kürtlerin çoğunluk olduğu üç mahalle ve Kürtler ve Türkmenlerin karışık olduğu iki mahalledir.

Şelal Abdul, İlçe kaymakamı, Kürt güçlerin güç dengesinin olmadığını için savaşı kaybettiğini söyledi. Irak güçlerinin Kerkük’e yaklaştığı için onlarıın da kaybettiğini söyledi. İlçeden kaçan Şelal’ın yerinde Irak hükümeti yeni bir kaymakam tayin etmiştir.

Bölgede en büyük Kürt partisi olan Kürdistan Yurtseverler Birliği YNK yaptığı açıklamasında ilçede onlarca sivilin hayatını kaybettiğini ve 2000 bine yakın evin de yakıldığını söylemişti.

Tuzhurmatu’unun mezhepçi bir nefrete kurban gittiğini söyleyen YNK, BM, ABD ve Irak hükümetini müdaheleye çağırmıştı.

Tuzhurmatu’dan kaçan vatandaşların birisi olan Cuma Mahmut Saleyi, ”Tuzhurmatu halkı çok korkmuştur. Geri dönmesi hiç kolay değildir. En azından buralarda kalacak yeri arıyor,verilmeldir” dedi.

 

 

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14651

Photo Gallery

417 views
Print This Post Print This Post