Kerkük’ün yeni vali arayışı sürüyor

Posted: November 2, 2017 at 8:44 am

Boş kala Kerkük valisi makamını doldurmak için, Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) çok farklı ve bazen de zıt partileri bir araya getirmelidir.

Partinin vali adayı olan Rizgar Ali’yi vali kılmak için, YNK, üç farklı Kürt partisi, Sünni ve Şia Türkmenleri, Araplar ve Hıristiyanları ikna etmesi gerekiyor.

YNK’nin çabaları, Kerkük’ün Irak güçlerine düşmesinden sadece bir gün sonra başladı. Irak hükümeti, Arap olan Vali yardımcısı Rakan Said’i Vali yapmıştı.

Ahmet Askeri, YNK Kardeşlik (Biryaeti) grubu üyes, KirkukNow’a, ”21 Meclis üyesini toplamak için çabalarımız devam ediyor ama başarı olamamışız şuana kadar,” dedi.

Kardeşlik bloğunda şuanda üç farklı görüş vardır. YNK hızlıca toplantıyı yapmak istiyor. Bloğun çoğunluğunu oluşturan Kürdistan Demokrat Partisi KDP üyeleri ise katılmayı reddediyor. Kürdistan İslami Birliği KİB ise katılmayı reddetmiyor ama Kerkük’e dönmek için güvence istiyor.

Civan Hasan, Kardeşlik bloğu KİB üyesi, KirkukNow’a, ”Biz Kerkük İl Meclisi toplantısında katılamayacağız demedik. Ne zaman gereken imzalar bulunursa biz de katılacağız.Ama Kerkük İl Meclisi Başkanlığının değiştirilmesine yana değiliz çünkü İl Meclis Başkan vekili KİB’nin hissesidir,” dedi.

Civan, İslami Birliği olarak birkaç gün önce bazı meclis üyeleri tarafından yayınlanan ve meclis başkanlığı heyetinin değiştirilmesini isteyen bir açıklamadan rahatsızlık duyduklarını dile getirdi.

Kerkük İl Meclisi Başkan vekili Rebvar Talabani KİB üyesidir. Kerkük olaylarından sonra Kerkük’te kaçmıştı. Civan, Rebvar Talabani ve Kürdistan İslami Birliğinin diğer üyeleri arasında fark olduğunu söyledi. Civan, ”Rebvar Talabani’nin evi yakılmıştır ve tutuklama kararı vardır. Toplantıya katılması için gereken güvenlik tedbirleri alınmalıdır. Bu makam ise KİB’nin olmalıdır,” dedi.

KYB, geçen Cumartesi günü son defa olarak Kardeşlik bloğunu Suleymaniye’nin Sana otelinde bir araya getirmek istedi ama Kürdistan Demokrat Partisi üyelerinin katılmaması üzerine toplantı gerçekeleşemedi.

Araplar şuanda meclis toplantısını istemiyor. Türkmenler ise taleplerini çok daha yükselmişler. Hiristiyarn iki üye ise herhangi meclis toplantısında katılamaya hazır olduklarını biliniyor.

Ahmet Askeri, ”Her tarafın toplantıya katılması için kendi talepleri vardır. Araplar şuanda vaziyetten pek memnun . Türkmenler ise kendileri arasında ikiye bölünmüş. Biz Kürtleri ise katılanlarımız katılamayanlarımızdan daha az,” dedi

Necat Hüseyin, Kerkük İl Meclisi Şia Türkmen üyesi, KirkukNow’a, ”Mantıklı konşurusak Kerkük İl Meclisi Başkanlığı Türkmenlerin hissesidir. Siyasi rant yapmak ise istiyorsak vali makamı bizimdir diyeceğiz. Ama il seçimi yasasına göre valilik en büyük kitlenin hakkıdır dolayısıyla valilik Kardeşlik grubunun hakkıdır ama Kerkük İl Meclisi başkanı Türkmenlerin olmalıdır,”dedi

Kardeşlik bloğunun 26 üyesinden YNK 6 üyeye sahiptir. Türkmenlerin de 9 üyesi vardır, Araplar ise 6 üyeye sahiptir.

YNK’nin vali adayı olan Rizgar Ali, Jiyan gazetesine, ”Sorun İl Meclisindedir. 21 üyeyi toplayamıyorlar. Kardeşlik bloğunun 15-16 üyesi Erbil’e gitmiş. Öte yandan Türkmenler kendileri arasında Meclis Başkanlığına 3 adayı vardır,” dedi.

Kerkük İl Meclisi 41 üyeden oluşuyor. Kürtlerin çoğunluk oluşturduğu Kardeşlik bloğu 26 üyeye sahiptir.

Seçim yasası ile ilgili uzlaşmazlık nedeniyle de 2005 yılından beri İl Meclsii seçimi yapılmamıştır.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14660

Photo Gallery

562 views
Print This Post Print This Post