100 Kürt parti binası yakıldı, yağmalandı

Posted: November 8, 2017 at 12:43 pm

Iraqi forces use a tractor to damage a poster of Iraqi Kurdish president Massud Barzani on the southern outskirts of Kirkuk on October 16, 2017. Thousands of residents fled Kurdish districts of Kirkuk for fear of clashes after Iraqi military forces launched operations against Kurdish fighters near the northern city, an AFP journalist said. / AFP / AHMAD AL-RUBAYE

Bir hafta içinde, Irak’ın tartışmalı bölgelerinde 100’e yakın parti ve kurum binası işgal edildi ya da ateşe verildi. Bu da Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçlerinin bu bölgelere dönmesinden sonra geldi.

Federal hükümetinin iktidarını geri getirme operasyonları, 16 Ekim 2016’de Irak Başbakan Hayder El İbadi’nin emriyle geldi.

KirkukNow muhabirlerinin yaptığı takipler sonucunda çıkan bilgilerde, Kerkük, Tuzhurmatu ve Nineva’nın bazı tartışmalı bölgelerinde yetkililerin evleri ve parti binaları Irak güçlerinin kontrolüne düşmüş ve Irak Kürdistan bölgesi partilerin faaliyetleri sınırlandırılmış. En çok zarar alan parti de Kürdistan Demokrat Partisi olmuş.

Iraqi forces use a tractor to damage a poster of Iraqi Kurdish president Massud Barzani on the southern outskirts of Kirkuk on October 16, 2017. Thousands of residents fled Kurdish districts of Kirkuk for fear of clashes after Iraqi military forces launched operations against Kurdish fighters near the northern city, an AFP journalist said. / AFP / AHMAD AL-RUBAYE

Kerkük ve Tuzhurmatu

Kürdistan bölgesinin önemli siyasi partilerinin hepsi bu bölgelerde faaliyet geösteriyordu. Sadece Kürdistan Demokrat Partisi KDP sadece Kerkük’te 40’den fazla binası vardı. Tuzhurmatu’daki durum daha vahimdir. Orada partilerin vücüdü tamamen bitmiştir.

KirkukNow muhabirlerin yaptığı takibe göre, Kerkük ve Tuzhurmatu’da Kürt partilerine ve Kürt yetkililerine ait olan 40 binadan fazla yakılmıştır ya da kontrol altına alınmıştır. Hiçbir taraf ise bu olayları üstlenmemiştir.

Adnan Kerküki, KDP Germyan-Kerkük liderlik konseyi üyesi, KirkukNow’a, ”Kerkük’te ve tüm ilçe ve nahiyelerde KDP’nin 16 binası işgal edilmiştir ya da yakılmıştır. sivil toplum kurumlarına da ait olan 28 bina da işgal altındadır,” dedi.

Kerküki, ”Siyasi bürosu binası Heşdi Şabi karargahı olmuştur. Kerkük 3. merkezi ise işgal edilmiştir. Asayiş binaları da Heşdi Şabi tarafından işgal edilip kararagah olmuştur,” dedi.

KDP, kendisini olayların en büyük kurbanı olarak görüyor. Diğer partilerde daha sınırlı bir şekilde zarar almıştır. Ama şuanda Kürdistan Yurtseverler Birliği YNK daha sınırlı bir şekilde bölgeye dönmüştür.

KirkukNow’un bilgilerine göre, Kürdistan Komünist Partisi, partinin kanal binası Rega tv, İslami Birliği, İslami Cemaati, Gorran Hareketi ve PKK’ye yakın olan Tevgeri Azadi partisinin binaları da yağmalanmıştır.

Kürt partileriyle yanısıra, Kürt partilerine yakın olan bazı Türkmen partilerin binaları da gasp edilmiştir.

Tuzhurmatu’da Kürt partilerin gidişatı daha da vahimdir. Birçok bina patlatılmıştır ve partilerin dönmesine izin verilmemiştir.

Tuzhurmatu kaymakamlığının verilerine göre, YNK, KDP, İslami Birliği, Komünist Partisi, ve Tevgeri Azadi partilerine ait olan binalar patlatılmıştır ya da yakılmıştır ya da yağmalanmıştır.

Aynı zamanda, YNK ve KDP parti binaları, 50’ye yakın Kürt yetkililerin evleri de yağmanlanmıştır ya da yakılmıştır.

Diyale tartışmalı bölgeleri

Diyale bölgesindeki tartışmalı bögeler daha ziyan alarak Iraklı güçler oralara yerleşti. Bu da Peşmerge güçleriyle daha önceden yapımış anlaşmadan sonra geldi.

Hanekin ilçesinde, 2003 yılından beri emniyet ve idare Kürtlerin kontrolündeydi. Bütün partiler binalarını terketmişti ama daha sonra YNK, İslami Birliği, Komünist Partisi geri döndü. Ama KDP ilçeye dönmemiş.

Celevla, Karatepe, ve Mendeli’ye hiçbir Kürt siyasi partisi dönmemiştir. Binalar da Irak güçlerinin eline döndü.

Nineva’da partilerin faaliyetlerine son

Nineva’da olaylardan sonra hiçbir siyasi Kürt partisine faaliyet izni verilmiyor. Bazı binalar da yağmalanmıştır ya da yakılmıştır.

Nineva’ya federal hükümetin otoritesi Peşmerge güçlerinin çekilmesinden sonra geldi. Peşmerge güçlerinin çekilmesinden sonra binlerce Kürt vatandaşı gibi Kürt partileri de bu bölgelerden çıktı. Heşdi Şabinin emriyle Kürt partilerinin faaliyetleri askıya alınmıştır.

Kürt partileri özellikle KDP ve sonrasında YNK Sincar, Tİlkfe, Mahmur ve Başik’te karargahları kapatılmıştır. Binalar yağmalanmış ya da yakılmıştır.

Kürt güçleri, Irak güçlerinin DAEŞ’in gelişinde bölgeden çekilmesinden sonra tartışmalı bölgelere yerleşmişti.

Irak İnsan Hakları Bağımsız Komisyonu bu bölgere ziyaretler düzenledi. Ekil Musevi, komisyon üyesi, Irak hükümetinden ortaya çıkan olayları soruşturmak için bir komite kurulmasını istedi.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14675

Photo Gallery

514 views
Print This Post Print This Post