Asayiş’ın tutuklaığı kayıp gençlerin akrabaları gösteri düzenledi

Posted: November 11, 2017 at 3:45 am

Irak emniyet güçleri ve Kürdistan Yurtseveler Birliği Asayiş güçlerinin nasıl Kerkük’e dönmesini tartışırken, toplantı mekanından 10 kilometre uzaklığında onlarca kişi YNK ve KDP asayişi tarafından tutuklanan akrabaların akubetini soruşturmak için gösteri düzenledi.

Göstericiler, KDP ve YNK’nin asayiş güçlerini oğullarını yasadışı şekilde tutuklamasıyla suçladı.

Huner Salah Şükür oğlu bir buçuk yıldır tutuklanmıştır. Valilik önündeki toplantısında, ”Oğlum katil ya da hısrız ise mahkemeye verin,” dedi.

Huner Selah Şükür, 30 yaşında, Kürt bir vatandaştır. 2 Ekim 2016’de Arap bir arkadaşıyla Kerkük güvenlik güçleri tarafından tutuklanmış ve o zamandan beri mekanı belirsizdir.

Huner’in kardeşi Diyar, Temmuz 2016’de, evinin önünde iki bombanın döşendiğini ve daha sonra emniyet güçleri tarafından iptal edildiğini söyledi. Huner, ”Gecesinde de kardeşim ile kuzenim birlikte yürürken onlara ateş açıldı. Kuzenım hayatını kaybetti,” dedi.

Huner o gecede çok ağır yaralandı.

Diyar, ”Kardeşim Huner’in vücüdünde altı mermi vardı. 2.10.2016 Arap olan bir arkadaşı Seyf Hemmudi Asi’nin evine gitti. Sabah saat 3 her ikisi bir güç tarafından tutuklandı,” dedi.

Huner’in annesi göstericiler arasından KirkukNow’a, ”18 defa YNK merkezine gittim oğlumun mekanını öğrenmek için . Beş defa il binasına geldim. Beş defa da Süleymaniye’ye gittim. Daha öncede de gösteri düzenledik. Bir yıldır oğlumu görmemişim. Ona ne olduğunu bilmiyorum. Mahkeme bu dosyada karar versin,” dedi

Başka bir gösterici, oğlunun 14 yıldır Kürt emniyet güçleri tarafından tutuklandığını ve kayıp olduğunu söyledi.

Gösteri devam edereken, YNK’nin Kerkük ana kararghaında Irak emniyet güçleri ile YNK yetkilileri arasında görüşmeler devame ediyordu.

Helkewt Abdullah, Yekiyeti Asayişi müdürü, KirkukNow’a, ”Biz Kerkük’te yasadışı hiçbir şeyı yapmamışız. O göstericiler mahkemeye gidip orada izini sürdürebilrler,” dedi.

Helkewt, ”Biz bu gösterinin arkasında başka bir elin olduğunu düşünğyoruz. Bunlar YNK Asayişinin dönmesini ismteiyor. Ama biz Kerkük’ün bir parçasıyız ve bırakmayız,” dedi.

KDP ve YNK Asayiş güçlerinin Kerkük’e dönmesi iki haftadır tartışan en sıcak gündemlerindedir.

Irak Türkmen Cephesi, Irak Başbakanı Hayder El İbadi’den Kürt Asayiş’nin Kerkük’e dönmesini siyasi uzlaşı yoluyla engellemek istediğin dile getirdi.

Irak Türkmen Cephesi, ”Partilere bağlı olan emniyet merkezleri açılmamalı bize ulaşan haberelere göre yeniden Asayiş merkezleri açılıyor,” dedi.

Irak Türkmen Cephesi’nin açıklaması, YNK’nin Irak parlamentosu üyes Muhammed Osman’nın yaptığı açıklamasından sonra geldi.

Osman, ”YNK Asayiş güçlerinin Kerkük’e geri dönmesi için siyasi uzlaşı çabaları devam ediyor. Asayiş geçmişte emniyeti korumakta büyük rol oynamış,” dedi.

YNK Asayişinin daha sınırlı yetkilerle Kerkük’e dönmesi beklneiyordu ama problem çıkmıştı.

Türkmen Cephesi ve Arapların bir kısmı YNK ve KDP asayiş güçlerinişn Kerkük’e dönmesine karşıdır.

Türkmen Cephesi, ”Kerkük’ün güvenlik dosyası sadece federal hükümetin kontrolünde olmalı. Birçok durumu meçhül olan Türkmen bu kurumlar tarafından tutuklanmıştır,” dedi.

Kerkük İli Geçici Valisi Rakan Said göstericileri karşıladı. Said KirkukNow’a, dosyaya gereken takibi yapacaklarını açıkladı.

Göstericiler Abadi ve Irak hükümetinden tutuklu akrabalarını salıvermek için çaba göstermesini istedi.

Salı günü yayınladığı mesajda KDP Asayişi Kerkük tutukluları hakkında gereken soruşturmaların yapılmasını istedi.

KDP asayişi bu dosya hakkında konuşmak istemediklerini dile getirdi.

Helkewt Abdullah, YNK Asayişi sorumlusu, ”Kerkük’te YNK Asayişinin olması çok önemlidir. Biz oradan çıktığımızdan beri patlamalar oluyor. Biz güvenliği korumak istiyoruz.,” dedi.

Dönme zamanıyla da ilgili daha önce yaptığı açıklamarından başkası olmadıığını söyledi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14680

Photo Gallery

557 views
Print This Post Print This Post