Deprem Irak ve Iran’ı sardı: Yüzlerce ölü, binlerce yaralı

Posted: November 13, 2017 at 2:56 pm

Irak illerinin birçoğunda hiissedilen ortaya çıkan depremde yedi kişi hayatını kaybetti 200 kişi de yaralandı.

Akşam saat 9:18 ortaya çıkan depremin merkezi Helebce oldu ama Kerkük, Suleymaniye, Bağdat ve diğer illerde de hissedildi.

Rekewt Reşid, Kürdistan Bölgesel Hükümeti Sağılık Bakanı, yaptıpı açıklamada deprem nedeniyle 7 kişinin hayatnı kaybettiğini açıkladı.

Bu yedi kişinin dördü Derbendihan’den, ikisi de Kelar’dan, birisi de Suleymaniye şehir merkezinden.

320 kişi de hastanelere dahil edimiş. 200 kişi yarlanmış diğerleri de panik nedeniye bayılmış.

KirkukNow muhabilrlerin topladığı bilgilere göre, Kerkük’te 65 kişinin deprem nedeniyle hastaneye gittiğini açıkladı. Kelar ve Kifri ilçelerinde de 100 kişiden fazla korku ve panik dolaıyısyla hastanelere gitmiş.

Öte yandan Muhammed Hasan Hanekin kaymakamı, KirkukNow’a deprem nedeniyle beş vatandaşın yaralandığını 40 vatandaşın da panik nedeniyle hastaneye gittiğini açıkladı.

Sıvane Abdulkerim, Kerkük kandilli merkezi müdürü, KirkukNow’a, ”Bu deprem Helebce ve doğu Kürdistan arasındaki bölgeyi vurmuş ve 7.2 derece büyüklüğünde bir deprem olmuş. Ama diğer bölgelerde de hissedilmiş,” dedi.

deprem sırasında vatandaşların elektrik cihazlardan ve ateşten uzak duramlarını ve evin köşelerinde olmalarını tavsiyet etti.

Hayder İbadi Irak başbakanı yayınladığı bildiride, Irak hükümetinin vatandaşlara gereken yardımları ileteceğini açıkladı.

Kürdistan Bakanlar Kurulunun da yaynladığı bildiride, tüm sağılık ekipleri seferberliğe çağırdı..

Suleymaniye ve Helebce illeri de bugünü tatil ilan etiler.

Iran’ın Kürt bölgelerini da sarsan bu depremin bilançosu orada daha ağır oldu. Son rakamlara göre 328 kişi hayatını kaybetmiş binlerce kişi de yaralanmış.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14687

Photo Gallery

390 views
Print This Post Print This Post