İki görgü tanığı DAEŞ’in Havice’deki toplu mezarları KirkukNow’a gösterdi

Posted: November 16, 2017 at 1:23 pm

Havice’nin toplu mezarlığına şahit olan iki görgü tanığı KirkukNow’a konuştu. KirkukNow muhabirine iki toplu mezarı gösteren görgü tanıkları, kendi gözleriyle DAEŞ’in halkı öldürdüğünü ve cesetlerinin oralarda toprak altına gömdüğünü söyledi.

Bekare Havice’den 10 km uzaklığında bulunan bir köydür. DAEŞ’in öldürdüğü insanları gödüğü yerlerden birisi. Çobanlık yapan Saad Saib KirkukNow’a, ”Burada DAEŞ’in petrol rafineri vardı. Her gün kırmızı elbiseli insanları rafinerin yakınlarına getirip onları katledip cesteleri oraya koyuyordu,” dedi.

Saib, ”Gün olurdu DAEŞ 20 kişiyi getirip halkın gözü önünde kurşuna diziyordu ve daha sonra cesteleri buraya fıralatıyordu. Ne zaman koyunlarım rafinerin yaknlarından geçseydi cesetlerin kökü geliyordu. Devamlı köpekler oradaydı,” dedi.

DAEŞ silahlı kişilerinin oralarda olmadığı bir gün, Saib üç cesedi bir mezara koyup cesetlerini gömüyor. Mezar etrafında da telden bir çit kuruyor.

Munzir Salim Ömer, başka bir görgü tanığı, Beggare’nin Seyyid Celal köyü yakınlarında, ”Bazen DAEŞ buralara insanları getirip öldürüyordu biz de ondan sonra gidip cesetleri toprağa verdiyorduk,”dedi.

Munzir, birçok defa DAEŞ’in Beggare yakınlarındaki rafinerlerde insanları katlettiğini gördüğünü söyledi.

Havice’nin DAEŞ elinden alındığından bir ay sonra, 11.11 tarihinde, Irak güçleri, o iki görgü tanığı ve KirkukNow muhabiri cesetlerin olduğu yere gitti.

Muraza Abbas, Irak ordusu 60 alay komutanı, KirkukNow’a, ”Havice ilçesi ve çevresinde onlarca toplu mezar Irak ordusu ve özel ekipler arafından keşfedilmiştir,” dedi.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14695

Photo Gallery

359 views
Print This Post Print This Post