Kerkük İl Meclisi Salı günü toplanacak

Posted: November 18, 2017 at 1:41 am

Kerkük İl Meclisi Salı günü 21.11.2017 toplanması bekleniyor. Bu da Kerkük İl Meclisi’nin 16 Ekim olaylarından sonra yapacağı ilk toplantı olacak.

Ahmet Askeri, Kerkük İl Meclisi Kardeşlik Bloğu üyesi, KirkukNow’a yaptığı açıklamada, ”Kerkük İl Meclisi Başkan Vekili’nin yaptığı açıklamaya göre Salı günü toplantı olacak,” dedi.

Askeri, ”Toplantının yapılacağından haberdarız ama henüz toplantının neyle ilgili olacağı belli değildir. Bu toplantıda yeni bir valinin seçip seçilmeyeceği de belli değildir. Büyük olsalıkla daha çok 16 Ekim’den sonraki sürec ile ilgili olacak ve gereken istişareler yapılacak,” dedi.

16 Ekim olaylarından sonra Kerkük İl Meclisi toplanamamış. Toplanmamanın nedeni de Kürdistan Demokrat Partisi ve Kürdistan İslami Birliğinin çoğunluk oluşturduğu Kardeşlik Bloğunun uzalaşmazlığından kaynaklıyordu. Kerkük İl Meclisi Başkanvekili de İslami Birliğinden.

Görevinden uzaklaştırılan Necmettin Kerim’in yerine Kürdistan Yurtseverler Birliği tarafından yeni bir aday belirlenmiş.

YNK’nin yeni vali belirleme çabaları Ekim olaylarından bir gün sonrasından başladı.

Kerkük İl Meclisi 41 üyeden oluşuyor. Kürtlerin çoğunluğu oluşturan Kardeşlik bloğu 26 üyesi vardır. Şia ve Sünni TÜrkmenlerin 9 üyesi ve Arapların da 6 üyesi vardır.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14706

Photo Gallery

474 views
Print This Post Print This Post