Kerkük Valisi ve YNK arasında ‘ölü’ polemiği

Posted: November 24, 2017 at 9:53 am

Kerkük siyasetiçileri arasında yeni bir tartışma alevlendi. Yeni tartışma, kimliği beilrsiz ölüler için resmi mezarlıkla ilgilidir. Gerilim daha da tırmanıyor.

 

Tartışmayı başlatan Rakan Said, Kerkük Geçici Valisi oldu. Çarşamba günü, Pence Ali mezarlığını ziyaret eden Vali, orada toplu mezarın olduğunu iddia etti.

Kerkük valiliğinden Kerkük’te toplu mezarlığının olması yönünde bir resmi açıklama yapmamıştır ama Kürdistan Yurtseverler Birliği YNK Vali’ye karşı mahekemede şikayatte bulunacağını duyurdu.

Rebvar Taha, YNK Parlamento üyesi, KirkukNow’a, ”Rakan Said kendisi ve korumaları Pence Ali’de kimliği belirsiz kişilere ait olan mezarlıkla ilgilii bir işlem yapmıştır. Sağılık, Belediye, Adli Tıp, Kerkük polisi ve İl Meclisi’ne dönmeden böyle bir adım atmıştır. Dokumanlar orada toplu mezarlığının bulunmadığını ölen canlı bombalar, DAEŞ teröristleri ve başka kimliği belirsiz cesetlerin olduğunu ispatlıyor,” dedi.

Taha, Rakan Said’in dolaylı olarak onları suçladığını ve Kürtlerin bunu kabul etmeyeceklerini söyledi.

Taha, ”Herkes şunu bilmelidir ki bu cesetler 30.4.2017 tarihinde Kerkük’ün kanaat önderleri, Sünni vakfı, belediye, polis, adli tıp ve saığılık ekiplerinin tesmilcilerinin bulunmasıyla birlikte toprağa verimiştir,” dedi

Çarşamba günü, Kerkük İl Valiliği Rakan Said’in Pence Ali mezarlığına yaptığı ziyaret sırasında hiçbir açıklamada bulunmadığını savundu.

Valilik, Rakan Said’in isithbarat birimleri ve vatandaşlardan orada toplu mezarlığının bulunmasıyla ilgili haber aldığını ve oraya gittiğini söyşedi.

 

Valilik, bazı siyasetçilerin yaptığı açıklamaları, Kerkük’te kaosu oluşturmak amacına olduğunu savundu.

Araplar yaptığı toplantısında, Kürtleri hiçbir şekilde hedef almadığını söyledi.

Maan Hamdani, Kerkük İl Meclisi Arap üyesi, ”Vali hiçbir açıklamada bulunmamıştır. Hiçkimseyi de suçlamamıştır,”dedi.

Hamdani, vatandaşlardan gelen bilgilere göre Leyldan bölgesinde iki toplu mezarın olduğunu Vali’nin de oraya gittiğinden sonra iki mezarlığın olduğunu görmüştür ve ilgili makamlara gereken soruşturmaların yapılmasını istemiştir.

Ama Rakan Said’in kendi açıklamasına göre, ”Vali’nin bilgileri aldığından sonra, mezarlıkların Kerkük Belediyesi bilgisi içinde olduğunu ve resmi işlemler çerçevesinde yapıldığını öğrenmiştir,”dedi

Öte yandan, Relme Obeydi, Kerkük ll Meclisi üyesi ve İnsan Hakları komitesi üyesi, ”Bu mezarlık kimliği belirsiz kişiler için de olsa, iyi bir şekilde yapılmamıştır. Bazı cesetler ve elbiseleri henüz toprak dışındaydı,”dedi

Cevat Cenabi, kimliği belirsiz cesetleri toprağa verme komitesi üyesi, ”Her bir ölü bir ay kaldıktan sonra Pence Ali’de kimliği belirsiz olan ölülere ayrılan mezarlığa verilecek. Ben oluşturulan komitede başkan yardımcısı görevindeydim. 2006 yılında oluşturulmuştur,” dedi

Kerkük il Meclisi kimliği belirsiz olan ölüleri toprağa vermek için Pence Ali’de olan iki donumluk arsayı tahsis etmişti.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14728

Photo Gallery

206 views
Print This Post Print This Post