UNAMİ Tuzhurmatu olaylarını soruşturacak

Posted: December 14, 2017 at 3:55 am

Birleşmiş Milletler Irak heyeti UNAMİ geçen iki ay içinde Tuzhurmatu’da ortaya çıkan olaylarla ilgili soruşturmalar başlatmış.

Salı günğ yayınlanan açıklamada, İnsan Hakları grubunun bu ayın 7’isinde Tuzhurmatu’ya düzenldiği ziyaretin detaylarını açıklamış. UNAMİ Irak’ın farklı gruplarını da barışı ve istikrarı korumaya davet etti.

UNAMİ’nin açıklamasına göre vatandaşların hedef alınması ve sivil halkın evlerinin yıkılmasının 16 Ekim öncesinde ve daha sonrasında da daha büyük birşekilde yapıldığını söylemiş.

UNAMİ Güvenlik Konseyi’ne verdiği başka bir raporu da zilretmiş. Bu rapora göre Kürtler ve Türkmenlere ait olan 150 evin yıkılması ya da yakılmasına yer veriyor.

UNAMİ soruşturmaların çerçevesinde Erbil ve Suleymaniye illerinde bulunan Tuzhurmatu avareleri ile görüşmüş. TUzhurmatu’nun başka bölgelerini de ziyaret etmesi bekleniyor.

UNAMİ daha önce Tuzhurmatu’unun Kürt mahallelerine gitmesi istediğinde izin alamamıştı.

UNAMİ raporunda ”son günlerde yapılan amaçsız salıdırlar sonucunda Türkmenler arasında kurbanlar olmuş. Buna cevap olarak ise bu saldırıların karşılığı verilmiş,” dedi.

Salı gününde Heşdi Şabi ve göünüllü silahlı gruplar arasında ortaya çıkan çatışmalarda ölü ve yaralılar olmuştu.

Tuzhurmatu ve diğer tartışmalı bölgeler 16 Ekim’de Irak güçleri tarafından Kürt güçlerinden alınmıştı.

Irak güçlerinin ilçeye yaptığı hamle sırasında birkaç sivil hayatını kaybetmişti. Daha sonra da Kürtlere ait olan mahalleler ve evlerin büyük bir kısmını yakılmış ya yıkılmıştı.

Tuzhurmatu ilçesi Salahdin iline bağlıdır.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14775

Photo Gallery

183 views
Print This Post Print This Post