”Ölüm nerdesin, hayat beni bitirdi”

Posted: December 25, 2017 at 5:47 am

”Tanrım ben Tuzhurmatu’ya dönmek istiyorum. Barış gerilimden daha iyidir. Çocuklarımın ölmesini istemiyorum,” bunlar 52 yaşındaki Söyle Abdulrahman’ın kısık bir sesle gözlerini gökzyüzüne doğru açarak söylediği sözlerdir.

Söyle, Lifti Ağa köyündeki camiinde koası ve 7 çocuğuyla yaşıyor. Ara sıra Iraklı güçlerin haven toplarını yakınlarda düşüyor. O da ellerini açarak dua ediyor.

Bu kadın, 16 Ekim’de Tuzhurmatu’daki evini terketti. O gün, Irak Kürdistan bölgesi güçleri ve Irak hükümeti güçleri arasında çatışma çıkmıştı.

Söyle’nin kocası sağılığı yerindedir. İki çocuğu Tuzhurmatu’da amele olarak çalışıyordu şuanda onlar da işsizdir. Onlar da yüzlerce aile gibi gereken gıda malzemelerini almıyor.

Söyle, ”Avarelik bizi aç etmiş. Bize yardımlar ulaşmıyor. Çocuklarım okuldan olmuş. Kendim aylık doktora gitmem lazım ama iki aydır parasızlık dolayısıyla gitmemişim,”dedi.

16 Ekim’de Tuzhurmatu’dan kaçan yüzlerce aile de Söyle’nin hikayesini paylaşıyor.

On binlerce olan Tuzhurmatu avareleri 26.11.2017’de düzenlediği gösteride hayatının korunması ve dönmesini istedi. Bu talebi de Birleşmiş Milletler ve Irak’taki yabancı büyükelçiliklerine gönderildi.

63 yaşındaki Fuad Cebr, Zinane nahiyesinde yaşayan Tuzhurmatu vatandaşdır, ”Hayatımız cehennem gibidir. Geleceğimiz belli değildir . ne yağacağımızı bize ne olacağı belli değildir. Bütün varlıklarımız elden gitti,” dedi.

Fuad’ın 20 yaşındaki bir oğlu 2014 yılında Peşmerge güçlerinde DAEŞ’e karşı savaşırken hayatını kaybetti. Başka bir oğlu da Tuzhrumatu’dan kaçarken kimliğini evinde bırakmış dolayısıyla şuanda okula gidemiyor.

Bu avareler, hala da güvenliği sağlanmamış. Ara sıra gönüllü silahlı kişiler ve Iraklı güçleri arasında ortaya çıkan çatışmalar güveniğini tehdit altında bırakıyor.

Irak hükümeti tarafından avarelerin dönmesi için verilen talimatlara rağmen avarelerin geleceği henüz belli değildir.

Fuad, ”Bizim feryadımızı duyun yardımımıza gelin. Evim yıkıldı, oğlumu kaybettim, bu savaş bitsin,” dedi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14807

Photo Gallery

385 views
Print This Post Print This Post