Nineva: Hirsityanlar üç yıl aradan sonra Noel’i kutluyor

Posted: December 25, 2017 at 6:58 am

”Yıkılan kilise içinde Noel bayramını kutlamayı karar verdik. Amacımız tüm dünyaya hayırın teröre ve kötülüğüe karşı kazanacağını göstermekti”

Tubia Butrsi Muşi , Musul piskoposu, Bağdida’nın yıkılan kilisesi içinde elinde bir haç tutarak tebessümle bunları söyledi.

Piskopos, ”Yeniden çıktığımız babalarımızn memlekete geri döndük,” dedi.

Tahire kilisesi, Bağdida’nın ortasında bulunuyor. Musul’un güneydoğusundan 32 km uzaklığında. Henüz DAEŞ’in ortaya çıkardığı yıkım gözüküyor.

Paskalya’dan sonra Noel Hiristiyanların en büyük ikinci bayramıdır. 24 gecesiden başlıyor ve 25’e kadar sürüyor. Vatandaşlar hediyeler vererek birlikte yemen yiyerek ve birbirlerini ziyaret ederek bayramlaşıyor.

Musul piskpoası, ”Kilisenin aldığı zararlar çok büyüktür. Bütün pencereler ve kapılar yıkılmıştır. Duvarlar yıkımın şahidiidir” dedi.

Nineva’nın Hiristiyanları, DAEŞ’in bölgeden çıkmasından sonra yine bayramını kutluyor.

Rami Rabi’ KirkukNow’a ,”Çok mutluyum çünkü bu yıl kendi memleketimizde bu bayramı kutluyoruz,” dedi.

Bu Hiristiyan genç, Kürdistan bölgesinde iki yıl avarelikten sonra Musul kuzeyinde bulunan evine döndü. Rami, ”Memlekettten uzakta kutladığımız bayramların tadı yoktu. Sadece bir dini görev olarka yapıyorduk ama şuanda çok mutluyuz,” dedi.

Rami’nin Müslüman bir arkadaşı vardır. Arkadaşı Noel ağacı ve yeni yıla hazırlamasında yardımıcı olmuştu. Rami gür bir sesle, ”Bu Musul’un küçük bir Irak olduğunun göstergesidir. Buralarda Hiristyalar ve Müslümanların bapları çok küvvetlidir,” dedi.

Mustafa Hatip, Müslüman sivil toplum eylemcisi, KirlukNow’a ,”Musul halkı Hiristiyanların dönmesine çok mutludur. Musul’da Müslüman ve Hiristiyan ayrımı yoktur. Herkes onların dönmesi için mutldur ve bu bayramı kutluyor, ” dedi.

Iraqi special forces soldiers walk inside a church damaged by Islamic States fighters in Bartella, east of Mosul, Iraq October 21, 2016. REUTERS/Goran Tomasevic

Hatip’in örgütü, kiliseleri temizlemek ve bayrama hazırlıklar yapmak için 250 gönüllüyü görevlendirmiş.

Abdulhüseyin Derraci, Bağdadi’nın büyük kilisesinde Hiristyanların kutlamaları sırasında askeri üniforması içinde silahlıyla beklerken, ”Biz burada koruduğumuz insaları sadece insan olması için koruyoruz ve dinine ırkına bakmıyoruz,” dedi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14811

Photo Gallery

284 views
Print This Post Print This Post