Üç Kürt subayı Kerkük’te göz altına alındı

Posted: December 29, 2017 at 1:20 am

Petrol Polisi güçlerinde üç polis subayı tutuklandı. Tutukama emri Irak İçişleri Bakanlığı tarafından ve Kürdistan bayrağının göndere çekilmesi nedeniyle olduğunu öğrenildi.

Salı günü, Kerkük’te, Sıro Husamettin Cebbari,Ahmet Osman ve Kaptan Şerzad petrol kuyuları bölgesinde Kürdistan bayrağının göndere çekilmesi nedeiyle tutuklandı.

Muhammed Osman, Kürdistan Yurtseveler Birlği KYB’den parlamento üyesi, ve tutuklanan subaylardan birisinin kardeşi, KirkukNow’a, ”Bu subaylardan birisi benim kardeşimdir. Irak İçişleri Bakanlığı tarafından tutuklanmıştır. Onların salıverilmesi için ciddi çabalar vardır,’ dedi.

KirkukNow konuyla ilgili emniyet makamlarının görüşünü almak istedi ama başaramadı.

parlamento üyesi, ”Bu üç subay Kürdistan bayrağının göndere çekilmesi suçlamasıyla tutuklanmıştır. Kerkük İl Meclisi oy çokluğuyla Kürdistan bayrağının göndere çekilmesi kararını almıştı bu üç subay da sadece üzerinden gelen bir kararı uygulamış,” dedi.

Kerkük İl Meclisi 28.3.2017 tarhide Irak bayrağıyla beraber Kürdistan bayrağının da göndere çekilme kararını almıştı. Kararın alındığı toplantıyı Arap ve Türkmen meclis üyeleri boykot etmişti.

Muhammed Osman, ”Tutuklanan kişiler onların böyle bir suçlama nedeniyle tutuklandığı için onur dudyuklarını söylüyor. Onların her üçü Kerkük’te gözaltında,” dedi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14826

Photo Gallery

155 views
Print This Post Print This Post