Rita Yezidilere nasıl psikolojik destek sağlıyor

Posted: January 2, 2018 at 12:43 am

DAEŞ elinden kurtarılan küçük Yezidi kızı, ”Keşke komşu olsaydık ve hergün seni görseydim,” dedi. Bu sözleri psikiyatrist olan Rita Behnam’a söyledi. Rita da, ”Sen benim küçük kardeşimsin. Ben her zaman senin yanında yer alırım,” dedi.

Rita, Duhok’taki avareler kampında görev başındadır ve o küçük kızla arkadaş olmuş. Rita, ”İlk önce bu kızın birçok piskolojik problemi vardı. DAEŞ tarafından kaçırılması ve kötü muameleye maruz kalması nedeniyle çok problemi vardı, yemek yemiyordu, konuşamıyordu ve yemek bile yemiyordu. DAEŞ’in yeniden onu kaçıracağından korkuyordu. Ama çok kısa bir zaman diliminde verilen ilaçlardan olumlu etkilendi” dedi.

Rita, ”Daha sonra gülümseyerek beni kabul ediyordu. Beni kucaklıyordu. Onu anlyacak birisine ihtiyacı vardı. İlk önce çok net konuşamıyordu. ama daha sonra adım adım iyileşti ve bu da beni çok hoşnut etti,” dedi.

Rita Behnam, yirmili yıllarındadır. Musul’da dünyaya gelmiş ve 2007 yılında emniyet durumu nedeniyle Musul’u Duhok’a terketmiş. Duhok’ta piskolokik sağılığı bölümünü bitirmiş.

Üniversiteyi bitirdikten sonra, bir ekiple çalışmaya başlamış. Bu ekibin görevi DAEŞ elinden kurtarılan Yezidi kadınlara yardımcı olmaktır.

Rita, ”Benim bu alanda hiçbir tercrübem yoktu. Sadece üniversitede okuduklarım vardı. İlk üç ay biraz zor geçti. Çünkü Yezidi kadınların kullandığı lehçeyi bilmiyordum ama daha sonra öğrendim ve kurtarılan kadınarla bağ kurmayı başardım, ”dedi.

Rita, Alman WADİ örgütüyle bağlanıyor. WADİ ile bağlı olan JİNDA örgütünün psikiyatriste ithşyacı olduğunu öğrenince, görevi aldı.

Rita, bazen günde saat 7’e kadar çalışıyor. Bazen da rest almıyor. Herkimse hastaneye gönderilirse, o yardımına koşuyor.

Şarya, Hanki, ve Baadri kamplarında avarelere piskolojik destek sağlıyor.

Rita avarelerle çalışmak üzerine, ”Henüz korkuyorlar. Halka tam güveni yoktur. Bazı aileler özel telefon numalarını vermiyor. Bazen de iki telefon numarasını veriyor. Birisi kapalıysa diğerine bağlan diyor. ,” dedi.

Rita ailelerin güvenini kazanmak için çalışıyor. Rita ailelere, ”Kendinizi yıpratmayınız. Sizler beni bir kız kardeşiniz olarak kabul ederseniz ben teşşekkür ediyorum,” dedi.

Rita, birçoğunun bunu kabul ettiğini ve onu bir kız kardeşi olarak algıladığını söylüyor.

Rita, ”Konuştuklarında onları dinliyorum ve sözlerini kesmiyorum. Benimle konuşurken aramızda sınır kalmıyor. Tam yanımda oturuyorlar,” dedi.

Duhok ilindeki avarelerin birçoğu Yezidiler ve Hıristiyanlardan oluşuyor.

Rita Baadri kampında ortaya gelen bir olayı anlattı. Rita bir aileyi ziyaret ediyor ve onların kızıyla konuşmak istiyor. Ama kızın ailesi onu kabul etmeyip kovuyor. Kızın ailesi ”Bize gelen herkes aynı şeyi söylüyor ve kızımız bayılıyor,” dedi.

Ama Rita bıkmıyor. İki gün sonra gene ailenin ziyaretine gidiyor. Bu defa kızın ailesi özür dileyip Rita’nın WADİ örgütüyle çalıştığını bilmediğini söylüyor.

Rita, ”Birçok avare kadını uyumakta zorlanıyor. Çevresinden gelen eleştiriler ve ithamalara maruz kalmamak için dışarıya çıkmıyor. Çıktığında bazıları onları renci ettiğini ve kötü sözler söylediğini söyledi.

Rita, ”Eve döndüğümüde problemleri düşünüğü çare bulmak için çalışıyorum. Daha sonra da Heartland’da bulunan uzman doktorla danışıyorum ve sorunu böyle çözüyoruz,” dedi.

Yezidiler, 2014 yılında, DAEŞ tarafından katliama maruz kaldı. Altı bin 417 kişi DAEŞ tarafından kaçırıldı. Bu sayıdan üç bini kurtarılmıştır. Yaırısı da henüz akıbeti belli değil.

Rita Behnam bütün zorluklara rağmen yaptığı işten pek memnun. Onun tek tesellisi de kızlara ve kadınlara yardım edebilmektir.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14830

Photo Gallery

340 views
Print This Post Print This Post