BAĞDAT’DA SEÇİMLERİN ENGELLERİ HAKKINDA GÖRÜŞÜLDÜ

Posted: January 7, 2018 at 11:17 am

Kerkük,2010 bir vatandaş Irak Meclis üyeleri seçiminde seçimlere katıldıktan sonra, foto: KirkukNow

Kerkük_KirkukNow

Fraksiyon, Irak ve kürdistan bölgesinin siyasi tarafları seçimin belirlendiği vadede gerçekleşebilmesi için seçimde yaşanabilecek herhangi engellerin özellikle kerkükte bulunan farklı uyrukların arasındaki sorunların kaldırılması gerektiğini ısrarla talep ediyor.

Meclis temsilci üyesinin bildirisine göre bugün Çarşamba 3\1 tarihinde Selim Cebury,Irak Parlamento Başkanı, fraksiyon başkanlık toplantısında seçim bütçesinin planı yapılmaması için anlaştılar.

Parlamento tarafların attığı bu adımın sebebini her iki sürecin engeline bağlıyor, Cuburi bütün temsilcileri ve fraksiyonları anlaşmaya çağırdı aynı zamanda Irak parlamento toplantısında Aram Şeh Muhammed ,Perlamanto başkan yardımcısı, kerkük valilik seçimi için tüm tarafların toplanıp anlaşmaya çağırdı.

Aram Şeh Muhammed, onlar seçimin kendi vaktinde gerçekleşmesini istiyor ama sorun ve engelin olduğunu ve o sorunların çözülmesi gerektiğini beyan etti, Irak Hükümeti Meclisi bu yılda belirlenen tarihte meclis üyelik ve valilik seçimlerin gerçekleşmesi gerektiğini vurguladı.

Selim cebury, Irak Parlamento başkanı bugün Çarşamba Abdulhantuş, yüksek komisyon seçim başkanı ile bir toplantısında, seçimlerin belirlenen tarihte yapılması gerektiğini ve seçimlerin vaktinde yapılabilmesi için gerekli olan tüm yasa ve gelirin harcanması, tarafların da bu süreçte gerekli sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini söyledi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14852

Photo Gallery

364 views
Print This Post Print This Post