Parlamento, Tuzhurmatu olaylarıyla ilgili bir soruşturma komisyonu kurmaya karar verir

Posted: January 8, 2018 at 10:07 pm

Tuzhurmato, 16 Ekim, çatışmaların dumanı Tuzkhurmatu ilçe merkezinde tırmandı. Fotoğraf: Delshad Anwar.

Kirkuk Now

Temsilciler Meclisi  Pazartesi günü Irak kuvvetlerinin Tuzkhurmatu’yu Ekim 2017’de geçirme olaylarıyla ilgili bir soruşturma komitesinin kurulmasını açıkladı.

Konseyde yapılan açıklamada, “Konsey, Tuzhurmatu olaylarıyla ilgili güvenlik, savunma, hukuk, insan hakları, yerinden olmuş kişiler, kültür ve medya komitelerinden oluşan bir soruşturma komitesi kurma ve yerinden olmuş kişilerin acilen geri dönmesini sağlamak üzere parlamento kararı için oylamayı tamamladı” dedi.

Açıklamada, komitenin 16 ve 17 Aralık 2017 tarihleri arasındaki Tuzhurmatu olayları ve sonraki gelişmeler sırasında “istismar eden kişilerin suistimal ve hesap verebildiklerini” izleyeceği belirtildi.

Birleşmiş Milletler, 19-10-2017 Perşembe günü, evlerin, dükkanların ve siyasi büroların imha edilmesi ve yağmalama raporlarıyla ve tartışmalı bölgelerden gelen sivillerin zorla yerinden edilmesiyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Sitenin basın ekibince (KirkukNow)’e yapılan görüşmelere göre, Irak kuvvetlerinin Tuzhurrmatu ilçesine konuşlandırılması sivilleri, Kürt ailelerinin evlerini yağma ve yakıcı yargıdaki pazarlarını öldürdü.

Karara karşı ilk tepkilerde, Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani Pazartesi günü Irak parlamentosunun Tuzhurmatu olaylarını soruşturma komisyonu kurma kararı aldı ve katılımcıları “önemli bir adım” olarak kabul etti.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14869

Photo Gallery

328 views
Print This Post Print This Post