Kerkük birleşiyor .. Kürt partileri parlamento seçimlerinde bir liste ile çalışmaya çalışıyorlar

Posted: January 9, 2018 at 2:57 pm

Irak Temsilciler Meclisinin seçimlerine katılan bir Kürt vatandaşı olan Kerkük 2010, Fotoğraf: Kirkuk Now

Soran Muhammed_Kerkük

Kerkük’teki Kürt partileri, önümüzdeki parlamento seçimlerinde önceki pozisyonlarını korumak için yaklaşmakta olan parlamento seçimlerine eşit şekilde katılmak için Kürt siyasi blokların ve partilerin hepsinden bir koalisyon kurma girişimlerini yoğunlaştırdı.

Pazar günü 7-1 tarihinde, Kürt siyasi partileri seçimler konusunu görüşmek ve bütün partilerin koalisyonunu oluşturmak için görüşmek üzere Kerkük’te bir toplantı düzenlediler ve toplantıyı nihai bir anlaşmaya varmaksızın sona erdiler.

Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin ikinci yetkili yardımcısı Rond Mullah Mahmoud, (Kirkuk Now)’e “Kerkük vatan topraklarında Kerkük eyaletinde Yurtseverlik Birliğince, tüm Kürt partilerimize Irak’taki bir sonraki parlamento seçimlerine katılmak için birleşik bir koalisyon kurmalarını önerdik” dedi.

12 Mayıs 2018’de başbakan, Irak parlamentosu için dördüncü seans ve bölgede örgütlü olmayan il meclisi seçimleri için seçimlerde bulundu ancak Irak Temsilciler Meclisi ve siyasi partiler, seçimlerin yapılacağı tarihteki yerlerini değiştirmedi.

Rund Mullah Mahmoud’a göre “İki toplantı düzenledik ve bütün siyasi partiler birleşik bir koalisyon kurma istekliliğini dile getirdi ve Kürdistan Demokrat Partisi koalisyona katılma ve onun katılma isteğini ifade etti.”

Kerkük, 7-1-2018, Kürt partilerinin toplantısı, Fotoğraf: Kirkuk Now

Birleştirilmiş bir koalisyon kurma hedefinin “Kürt mevkisinin birliğini ve Kerkük şehrinde statüsünü korumak” olduğunu da sözlerine ekledi.

16 Ekim 2017’den sonra ve Irak kuvvetlerinin Kerkük’e dönmesinden sonra Kürt partileri faaliyetlerini büyük oranda dondurdu ve Kürdistan Demokrat Partisini Kerkük’e geri göndermedi

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Muhammed Hurşid’in üçüncü şubesinin yetkilisi “Kürt sınıfının birliğine çok meraklıyız ve gelecekteki parlamento seçimlerinde görev yapmak üzere bütün Kürt siyasi partilerin birleşik bir koalisyonunun oluşturulmasına katılmaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim” dedi.

Ve Hurşid, “Kerkük’teki özel ilgi alanındaki ulusal çıkarlara öncelik vermeliyiz ve bu ildeki vatandaşlara sunabileceğimiz en iyi şey” diye ekledi.

Irak Temsilciler Meclisi’nde Kerkük eyaletine tahsis edilen sandalye sayısı 360 sandalyeden 12’si, 2014 seçimlerinde ise kürt partileri 8 sandalye , Arap partileri ve Türkmenler ise iki sandalye kazanırken, Kürt partileri parlamento seçimlerinde sandalye sayısını korumak için birleşik bir koalisyon kurmayı hedefliyor.

Kerkük, Nisan 2014, Kerkük seçim kampanyasının bir parçası. Fotoğraf: Kirkuk Now

Kerkük’teki Değişim Hareketinden bir yetkili olan Mohammad Koldari, “değişimin başından ve değişiminden hareketle, Kerkük’teki Irak seçimlerinde birleştirilmiş bir listeyle katıldık, çünkü birleştiğinde kazanacağız ve Kürt partilerin birden fazla listeye girmesi eyaletteki vatandaşlara hizmet etmiyor” dedi.

Kürt partileri gibi diğer bileşenler de yaklaşan seçimler hakkında görüşmeler yapmaya başladı, bazı siyasi partiler Irak’taki seçimleri daha sonra farketmek için ertelediler.

Kürdistan İslam Grubu’ndaki ilişkiler ve seçimler yetkilisi Muhammed Halil, “Erbil ve Süleymaniye için Kerkük’ü feda etmek zorunda değiliz, 2010’da tüm Kürt siyasetlerini seçimlerde tek bir liste haline getirmelerini istedik ancak son günlerde tüm girişimler başarısız oldu” dedi. Her siyasi parti, seçimlerde tek bir listeye sahip. ”

Irak Temsilciler Meclisi seçimlerine rağmen, ilin 2005 yılından bu yana eyaletin bileşenlerin arasındaki farklılıklardan dolayı vilayet tarafından tanık olmamış olan Kerkük il seçimleri öncesinde.

İslam Grubu’nun ilişkiler ve seçim bölümünün yetkilisi”Tek çözüm, ildeki Kürtlerin statüsünü korumak için Kerkük’teki seçimlere tek bir listeyle katılmak” diye ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14873

Photo Gallery

375 views
Print This Post Print This Post