13 kadın “duyulmayan sesleri” duyurmak istiyorlar

Posted: January 17, 2018 at 12:32 pm

Süleymaniye/ 10-1-2018/ bir kaç kadın, gazeteci kursuna katılıyorlar Foto: Hardi Abdulla

Süleymaniye_KirkukNow

“Ben hüzünlü hikayeleri yazmak istiyorum ,görülmeyen resimleri bütün dünyaya göstermek isterim, Safiye Mahir Mahmut (27 yas) musul vatandasi “Daeş örgütü oğlumu benden aldılar ve bu zulümlerin herkesin bilmesini isterim diye acikladi.

Safiye (KirkukNow) sitesinin yazarlarindan birisidir bu ayin 8-9 unde Süleymaniye  şehrinde 13 kadin nasil haber yazmalari icin eğitim almişlar.

Musul kentinde bu 4 yil içinde Daeş örgütünün yaptıkları özellikle kadın ve çocuklara karşı Safiyeyi daha çok bu gazeteciliğe katılmasına neden olmuş.

“Safiye “ben bir kadin olarak haklarım elimden alindi oğlumuda Daeş yüzünden kaybettim ve Musulda bu trajik olaylardan cok yaşanıyor ” diye anlatmak isterim” dedi.

Suleymaniye 10-1-2018 Safiye Mahir (KirkukNow) sitesinin’den katilmis olduğu kurstan diploma aliyor Foto: Hardi Abdulla

2016 yilin sonlarinda Musul kentine Daeş örgütüne karşi operasyon başladi, Safiye’de can güvenliği için evlerini orda birakip Duhoka doğru gitmek zorunda kalmış.

Safiye ‘ bir gece bomba patladi ve bu yüzden  oğlumu kaybettim ve eşimde bir gözünü kaybetti saat 2 gece oğlumu kucağıma aldım ve o günleri hiçbirzaman unutamicam’ dedi.

dört yıl içinde Irak güçlerinin Daeş’e karşi çatişmalarin sonucu meydana gelen bu olayda  birçok trajik olaylardan sadece birisi diye söyledi ve bu olaylarin duyulmasini herkese yayilmasini isterim, dedi Safiye.

(KirkukNow) başyazarı  olan Salam Omar gazetecilik kursunu gerçekleştirdi. yayin kanallarinda’ kadinların hakkı ‘ diye medyalarin çoğalmasi sebebiyle.

Sulaymaniye 10-1-2018 Bakhan Jamal Derneğe katıldığı an ve kursa katılanlardan biri foto: Hardi Abdulla

Eğitim alanlar Musul Duhok Erbil ve Süleymaniye illerinde katıldılar.

Halat kadir derneğin uyesi olan Garmiyan’de hergün göçmenleri ziyaret ediyor ve eğitim kurslarina katilanlardan birisi. Bu bizim için çok önemliydi özellikle duyulmayan sesleri duyurmak için ve haklarını arayanlar için dedi.

Musul kenti ırak’n büyük şehirlerinden birisi olan Daeş’e karşı çok büyük mücadeler verdi bir sürü insan açlık ölümle mücadele ettiler birçok insan yerlerini terketmek zorunda kaldılar.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14906

Photo Gallery

353 views
Print This Post Print This Post