Hristiyan partiler arasında bölünme Parlamento seçimlerinde yedi parti 5 sandalye için yarışıyor

Posted: January 19, 2018 at 11:44 pm

Kerkük, Kerkük'teki Kutsal Kalp Kilisesi Fotoğraf: Karwan Salhi

Naynawa_KirkukNow

Hristiyan siyasi partileri, Irak’taki bir sonraki parlamento seçimlerinde tek bir liste ile yarışmayı ve Irak’taki beş sandalyedeki tek tek listelerle rekabet etmeyi kabul etmedi.

Irak Temsilciler Meclisi 328 sandalyeden oluşurken 320 sandalyesi nüfusa göre illere, azınlıklar için 8 sandalye kapasitesine sahipken bunların arasında 5 bölüm yer alıyor.

İki Irmaklar  Evi Genel Sekreteri Romeo Hakkari, (Kirkuk Now) ile yaptığı röportajda “Hristiyan siyasi partilerin ve güçlerin bir araya gelerek parlamento seçimleri için koalisyon kurma girişimlerinde bulunuldu” dedi. Ancak tüm girişimler başarısız oldu ve birleştirilmiş bir listeye girmedikten sonra, seçimlerde en az iki listeye katılmaya çalıştık ve şu ana kadar hiçbir sonuca ulaşmadık; bu nedenle Hristiyan partilerin seçimlere üç farklı seçim listesiyle girmeleri bekleniyor.

Kerkük, Ekim 2017, Hıristiyanlar İsanın doğum günlerini kutluyor Fotoğraf: Karwan Salhi

“Hristiyan partilerin farklı listelerle giriş yapmasının Hıristiyanlara fayda sağlamayacağını çünkü seçimlerde Kota koltukları için yarışıyoruz ve Kürt partileri olan Sünni ve Şiilere olduğu gibi, kısmen de olsa parti çıkarlarının kamu çıkarına tercih edilmesinden kaynaklanan birleşik bir koalisyon kurma başarısızlığı var” diye ekledi.

Irak’taki Hıristiyan siyasi partilerin sayısı 7 siyasi parti ve Irak’taki Hıristiyanlar coğrafi olarak 450 bin kişiye isabet eden Naynawa  ovası, Kerkük, Bağdat, Erbil, Dohuk alanlarına dağıtıldı.

Hem Assur hem de Assur Milliyetçi partileri Rafidain koalisyonu adı altında bir koalisyon kurmak istiyorlar, buna karşılık hem İki Nehir Evi hem de Warka Süryani partilerinin koalisyon kurmak istiyorlar.

Keldani Süryanileri  Asur Konseyi de bir sonraki parlamento seçimlerine girmeye karar verdi  ve Keldani Millet Meclisi ortak bir ittifak çerçevesinde seçime katılacak.

Bazı Hıristiyan siyasi partilerin askeri güçleri var, bazıları Kürdistan Bölgesel Hükümeti’ndeki Peşmerge Bakanlığına bağlı.

Irak parlamentosu üyelerinden Romeo Hakkari, “Hristiyan partilerin bölünmesi Hıristiyan seçmenleri üzerinde doğrudan ve olumsuz bir etkisi var” diyerek “Seçimlere katılmak için ortak bir koalisyon kurma başarısızlığı Hıristiyan partilerde bölünmeleri gösteriyor” dedi.

Asur Demokratik Hareket Siyasi Bürosu üyelerinden Kaldo Ramzi, “Bir vaizin gelmesinin ardından taraflar ve siyasi partiler için birleşik bir proje vardı, ancak büyük Kürt ve Şii partileri takip eden bazı Keldani, Süryani ve Asuri siyasi partileri projeye engel teşkil etti” dedi.

“Bazı Hristiyan partiler, Hıristiyan seçmenlerin oylarına güvenmiyor ve Hıristiyan seçmenlerin oylarını çalmak için büyük partilerin oylarına güveniyor” sözleri, Kaldo Ramzi’nin sözlerinin geri çekilmesini ve Temsilciler Meclisi’ndeki Hıristiyanların ve temsilcilerinin geleceğine yönelik tehlikeyi anlattı.

Hıristiyan aktivist Nozad Boulos, Hıristiyan partiler arasında bölünmeleri hızlandırdı; bazıları Kürt partilerine, bazıları ise Şii partilerden başkalarına yakın, ana nedenlerden biri.

Bolz, Erbil ve Bağdat’ın “kişisel menfaatleri ve Irak’taki Hıristiyan unsurun coğrafi dağılımı, Hıristiyanların birleşik bir ittifakı kurma başarısızlığını etkilediğini” öne sürdü.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14935

Photo Gallery

386 views
Print This Post Print This Post