Kerkük’e bağlı ZAB nahiyesinde 14 Daeş terörist öldürüldü

Posted: January 24, 2018 at 10:45 pm

Kerkük, 22 Ocak 2018 Zab Haşdi dört Daeş teröristin öldürülmesini kutluyorlar foto: KirkukNow

Kerkük_KirkukNow

Zarariye köyünün halkı, sınırda birçok sayıda emniyet güçlerine katılan halk silah taşıdılar bütün gün savaşa katıldılar.

Bu köy Zab nahiyesine bağlı 76 km kerkük’ün kuzey batısında , Pazartesi günü 22-1 tarihinde Haşdi Şabi ve sınırın insanları arasında operasyon yerine dönüştü, sonuçta 18 silahlı kişi öldürüldü emniyet güçleri Daeş olduğunu ve bir mağarada saklandıklarını söyledi.

“Pazartesi günü saat 10.00’da Zarari köyümüzün (Zab ilçesinin 17 km kuzeyinde) raporlar aldık ve bir takım insanların köyün nehri ve çiftliği yakınlarında saklanmaya çalıştığını doğruladı.

Emniyet güçlerinin ulaştığı köye ve köyün çemberini aldılar ve çatışmalar sonucu 4 silahlı kişi öldürüldü ve Haşdi Şabi’den bir kişi yaralandı.

Haşdin sorumlusundan ” ölen Daeş üyelerinin kimlikleri tespit edilmediği ve elbiseleri ıslak olduğunu” belirtti. Zab nehrinden geçip kaçtıkları sanılıyor.

Hızır Hussein köyün muhtarı Kırkuknow’e çatışmalardan sonra , köylülerden birinin çiftliğindeki ıssız bir mağarada başka unsurların saklandığını söyledi.

Haberden sonra köy sakinleri bir grup silahlı kişiler tarafindan etrafın kuşandığını cami anonsuyla uyarıldı.

Bu arada, köylüler zarari köyü ve federal polis, bir grup Daeş tarafından çevrelenen mağarayı kuşattı.

Hussein Ahmad köylülere sınır halkı Haşid ve federal polisine yardım ettiklerini söyledi, Deaş terör örgütü köyümüzü ele geçirmek istiyorlardı, dedi ve Kirkuknow’e bildirdi.

Silahli kişiler gizli mağarada saklanıyorlardı.emniyet güçlerinin ifadesine göre silahlı kişilerin sayısı 10’dan fazla olduğunu söyledi, o yüzden çatışmalar uzun sürdü.

Yüzbaşı Muhammed Jawis Daeş örgütünün bizimle çatıştıktan sonra sayıların 10’dan fazla olduğunu söyledi, çok sayıda silah taşıdıklarınıda sözlerine ekledi.

Özel bir güvenlik kaynağı, Kirkuk Now’a silahlı kişilerin bulunduğu bölgede bulunan 14 cesedin kurtarılmasını açıkladı ve güvenlik güçlerinin 23 Ocak 2018 Salı günü barikat unsurlarının gizlendiği mağarada yıkıldığını da ekledi.

Kaynağa göre, çatışmalarda ciddi şartlar altında olan köy kalabalığının dört unsurunun yaralandığına dikkat çekerek, bölgede operasyonlar yürütme planlarını doğrulamak için silah, mühimmat, patlayıcı kayış ve iletişim araçları ve belgeler bulundu.

4 Ocak 2018’de Irak güvenlik güçleri, Hawija, Riyad, Rashad ve Zarqa bölgelerinde bir arama operasyonu yürütmek, aranan kişileri tutuklamak olduğunu ve köyleri temizlediğini açıkladı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14962

Photo Gallery

330 views
Print This Post Print This Post