(Kirkuknow), Kerkük Valisi toplantısının ayrıntılarını kardeşlik listesinin üyeleri ile birlikte yayınladı

Posted: January 29, 2018 at 10:36 pm

Kerkük, 28-1-2018, Rakan Said ile İrtibat Komitesi toplantısı Fotoğraf: Kerkük Valiliği

Kerkük_KirkukNow.

Kardeşlik listesi Kerkük il meclisinde şehrin olayları ve dosya değişiklikler hakkında vali ile görüşülüyor ihlalin devam etmesi üzerine uyardılar.

28 Ocak 2018 Pazar günü, İrtibat Komitesi üyeleri bir dizi Kerkük valisi ile bir araya gelerek 16 Ekim 2017 olaylarından sonra idari değişiklikler de dahil olmak üzere kendisiyle birlikte il için birkaç dosya görüştüler.

Kardeşlik listesinin üyesi olan Ahmed el-Askari, “Toplantıda Kerkük’teki Kürt vatandaşların tarım alanlarında yaşanan ihlalleri toplantıda vali ile görüştük” dedi.

Aynı zamanda bu topraklarda kürt vatandaşlarına ait olduğunu belirtti, ve bu yüzden ihlalleri Kabul etmiyoruz bu adımlar vali tarafından imzalanmıştı diye ekledi.

Balkana köyü ve Dibs eyaletinin Sarkran ilçesine bağlı bir dizi köy, haftalarca Kerkük’teki vatandaşlar ve yetkililer arasında bu tarım alanlarının mülkiyeti üzerinde anlaşmazlık konusu oldu.

Al-Askari Vali’ye, bu suistimaller devam ederse, beklemediğimiz ve engelleyemeyeceğimiz şeyler olacağını söyledi.

Buna karşılık, Kerkük valisi, kanunlarla sorunları ele almaya ve Kürt vatandaşlarının kendi alanlarından bir yerden edilmesine mani olmaya söz verdi.

Ahmed el-Askari’nin söylediğine göre, vali ile görev paylaşımı görüşülmüş ve tüm uyruklar için % 32 ilkesine göre hareket edilmiştir.

16 Ekim 2017 olayları ve Irak kuvvetlerinin Kerkük eyaletine dönüşünden ve Peşmerge güçlerinin onlardan çekilmesinden sonra, 27 idari ve güvenlik mevkisinde kürtlerin payı olan değişiklikler yapıldı.

Kerkük vali ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre Rakan Said, kardeşlik listesiyle siyasi, güvenlik ve hizmet hakkinda görüştüler.

“Tartışmalı bölgeler” olarak kabul edilen Kerkük valiliği, 2003 yılından sonra, Kürdistan Yurtseverler Birliği Genel Sekreteri,eski Cumhurbaşkanı Mam Celal’e göre Arap, Kürt ve Türkmenlerin geniş bileşenleri için % 32, Hıristiyan bileşeni içinde % 4’e göre idari pozisyonlar tahsis edildi.

Kerkük il meclisi 2005 yılında seçildi ve Kerkük il meclisinde 41 üyeden 26’sı Kerkük kardeşlik listesinde yer aldı.

Referandum nedeniyle Kürdistan Bölgesel Hükümeti ile merkezi hükümet arasındaki gerginliği artırdıktan sonra “yasalar” olarak adlandırılan operasyonlar çerçevesinde 16-10-2017 tarihlerinde Irak kuvvetleri Kerkük ilinin denetimini ele geçirdi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14986

Photo Gallery

257 views
Print This Post Print This Post