(Kirkuk Now), Kerkük’teki 19 pozisyonun illerin farklı uyruklar arasındaki dağılımının ayrıntılarını yayınladı

Posted: January 31, 2018 at 11:21 pm

Kirkuk, 2017, Şehir Merkezi Fotoğraf: Karwan Salhi

Kerkük_KirkukNow

Irak hükümeti, ana bileşenler üzerinde 19 pozisyona sahip olan Kerkük’teki en üst mevkileri dağıtmak için özel bir komite aracılığıyla çalışıyor ve her bir bileşen için% 32 oranında dağıtılacak.

Verilen bilgiye göre, Irak hükümeti genel müdürlerin, üniversite başkanının, Kerkük polisi liderliğinin ve ilçe polis yüksek seçim komisyonu Kerkük büro görevlisinin ildeki başka önemli görevde bulunduğu pozisyonların dağıtımını önerdi.Kerkük il konseyi ayrıca, tüm bileşenlerin temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurarak pozisyon dağıtma teklifini hayata geçirmeyi teklif etti.

Kerkük eyalet konseyi üyesi ve Kürdistan bölge konseyi üyesi olan Ahmed el-Askari, KirkukNow’a verdiği açıklamada, “Irak hükümetinde görev yapan bazı bakanlar ildeki görevlerin dağılımını yüzde 32 araplar, kürtler ve türkmenler için, ve %4 Hristiyanlar için bölsünler.

“Irak hükümetinin önerisinin Kerkük eyaletine gelmesinden sonra, ildeki bileşenlere dağıtım için 19 önemli görev belirlendi ve pozisyonların dağılım mekanizmasını tartışmak üzere eyalet konseyinden her bileşen temsilcisinin katılımıyla bir komite oluşturuldu.

KirkukNow tarafından elde edilen bilgiye göre, valiliğin unsurlarına dağıtılmak üzere önerilen 19 pozisyon, Araplar, Kürtler ve Türkmenler için 6 pozisyon ve Hıristiyanlar için sadece bir pozisyon olacaktı.

Ahmed el-Askari’ye göre, “Bağdat’tan bize gelenlerin, kararların alınması için değil, görev dağılımı için bir öneri sunduğunu ve bunun tüm bileşenler arasında bir anlaşma yapılmasını gerektirdiğini ve biz bir Kürt olarak onu yüksek düzeyde tartışacağız ve bununda uzun bir süreye ihtiyacı var” dedi.

Kirkuk, 2017, Şehir Merkezi Fotoğraf: Karwan Salhi

Kürt unsuru ve bağımsız yüksek seçim komisyonu Arap Birliği Komisyonu için Kerkük Emniyet Müdürlüğü görevini önerdi.ve Kerkük üniversitesi başkanı’nın konumu türkmen unsurunun payı olacaktır, dedi.

(KirkukNow)’a verilen bilgiye göre, Kerkük valisi ve il meclisinin başkanı şu anda bileşenlere dağıtılacak pozisyonlar arasında değil.

Kerkük il meclisinde kardeşlik listesinin üyesi olan Kaka Rash Sdik (KirkukNow)’a “Kerkük İl Konseyi tarafından kurulan komite, 19 pozisyonda önerilen mevkilerin dağıtımı konusunu görüşecek … Aslında konunun bundan büyük olması ve dağıtım için görüşülmesi gereken birçok pozisyon var” dedi.

Kürt birliği, Bağdat’ın ildeki belli başlı seçim bölgelerinin büyük kısmını işgal eden Kerkük’te görev dağılımı önerisine şüphe ediyor.

“Kerkük il meclisi seçimleri yapılıncaya kadar idari görev dağılımı varsa, onları kabul edeceğiz, aksi takdirde yazıları dağıtma önerisini reddedeceğiz” diyerek şöyle devam etti: “Ana bileşenlerin dağıtımı için % 32 ilkesini benimsemek istiyoruz. Kürt milliyetçiliğinin 8.000 çalışanı atamamız durumunda.”

Ahmed el-Askari’ye Irak hükümetinden, Kürdistan Bölge Hükümeti ile merkezi hükümet arasındaki ihtilaflı alanlardan biri olan Nineveh, Salahaddin ve Diyala’daki idari pozisyonların dağıtımını önermeleri çağrısında bulundu ve hükümetin kaderi bu an için çözülmedi.

Irak hükümetini de eleştirdi ve “Irak hükümetinin Kerkük’te görev dağılımını ve diğer illerde reddetme amacı çok açık ve Kerkük’teki Kürtlerden geri çekilmek istiyor” dedi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14996

Photo Gallery

298 views
Print This Post Print This Post