Salahaddin Valisi, Tuzhurmatu’nun yeni kaymakam kurma kararını askıya alıyor

Posted: February 1, 2018 at 11:53 pm

Salahaddin, 13-9-2017, Salahaddin bölgesi Konseyi eyaletin idari sınırları içinde bir referandum düzenlemesini reddetti.fotoğraf: Salahaddin konsey medyası

Kerkük_KirkukNow

Salahaddin Valisi olan Ahmad Al-Cuburi Tuzhurmatu ilçesinin yeni kaymakam için kararını durdurdu.

Tuzhurmatu il meclisi 18-1 tarihinde Türkmen milliyetçisi olan oy çoğunluğuyla Hasan Zayin al-Abdin’i kürt milliyetçisi olan Shalal Abdulun yerine ilin yeni kaymakamı olarak seçti ve 16 ekim olayından sonra şehri terketmiştir.

Eski Tuzhurmatu kaymakamı Shalal Abdul (KirkukNow)’a ”Mahkeme kararı ile görevden uzaklaştırıldım ve mahkeme, Tuzhurmatu ilçesinde yeni kaymakam kararını durdurmak için Salah al-Din eyaletine bir mektup gönderdi.” dedi.

“Salahaddin valisi, görevden alınmamla ilgili karara itirazda bulunana kadar idari mahkemenin talebi üzerine kaymakam kurma kararını durdurmaya karar verdi.”diye ekledi.

İdari Mahkemesi ve Salahaddin valisi kararı, Tuzhurmatu’daki Türkmen unsuru için endişe yarattı.

Tuzhurmatu il meclis başkan yardımcısı Ali Hashem el-Hüsseini, KirkukNow’a “Salahaddin valisi ile Kürt unsuru arasındaki koordinasyon nedeniyle Tuzhurmatu kaymakamı seçimlerinde görevli bir Türkmen görevlendirilmesine engel oluyor” dedi.

Biz Türkmenler olarak bir Kürdün tekrar Tuzhurmatu kaymakam görevinin devralmasını kabul etmiyoruz ayrıca eski kaymakam Shalal Abdul göreve dönerse tekrar görevden alınması için oy kullanacağız diye ekledi.

Shalal Abdul, Irak kuvvetlerinin tartışmalı bölgelere girmesinden sonra 16 Ekim 2017 tarihine kadar 2003’te eski Irak rejiminin yıkılmasından sonra Tuzhurmatu kaymakam görevlerini üstlendi.

Tuzhurmatu il meclisi, bu yılın 10-1’inde Abdul’u Konsey üyelerinin oy çoğunluğu ile soruşturma konseyinden yoksun bırakması nedeniyle görevinden istifa etti.

Tuzhurmatu ilçesi Salahaddin eyaletine bağlı ve tartışmalı bölgelerden biri olan Irak hükümeti ve Kürdistan bölgesel hükümeti arasında olan bir ilçedir, Kürt, Arap ve Türkmen unsurlarından oluşuyor.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15001

Photo Gallery

220 views
Print This Post Print This Post