Frishta ve Awat iki merhametli insan sokak hayvanlarını besliyorlar

Posted: February 9, 2018 at 2:33 pm

Süleymaniye / Ocak / Awat Derya evinde beslediği köpeklerden birini kucaklıyor Fotoğraf: Narin Rostam

Narin Rostam

Sisi artık bundan sonra işkence ve şiddete maruz kalmicak çünkü şimdi bir bayan vatandaşın evinde oyun oynuyor ve uyuyor.

Süleymaniye şehrinde henüz üç haftalık olan bir bayan vatandaşı tarafından Awat Derya sokak hayvanlarına sahip çıktı onlardan biride ismi sisi olan yavru köpekti.

28 yaşında olan Awat Derya isimli bir hayvansever sokak hayvanalarını nasıl beslediğini anlatıyor ve birçok köpek ve kedi beslediğini onları sevdiğini anlattı.

Awat ” bu kediyi aldığımda yaşı sadece üç haftalıktı hastaydı veterener yanına götürüp muayene ettiler ve biz bu hayvanları çok seviyoruz” dedi.

Awat evinde 20 kedi ve köpek için özel bir yer tasalamış daha önce bu kedi ve köpekler sokaklarda sahipsizdiler.

Awat ” bizler bu hayvanlara acımalıyız bu kedi ve köpekleri korumalıyız diğer ülkelerde hayvanlara çok önem verip para ödüyorlar bu yüzden bizlerinde bu hayvanları sevmemiz lazım” diye konuştu.

Süleymaniye/ocak/ Frishta Najat’in evinde bazı hayvanları barındırıyor Foto: Narin Rostam

Frishta Najat 37 yaşında Süleymaniye şehrinin bir vatandaşı sekiz yıldır Awat gibi gönüllü olarak sokak hayvanlarını koruma derneğinde çalışıyor.

Frishtanın evine gittiğin zaman onlarca kedi ve köpeklerle karşılaşıyorsunuz ve Frishta onlara yemek verip onları çok seviyor.

Kürdistan ve Irak’ın farklı şehirlerinde hergün binlerce sokak hayvanları işkence ve şiddete maruz kalıyorlar ve ölüyorlar,bu yüzden Awat ve Frishta kendi imkanlarıyla bu hayvanlara sahip çıkıp korumak istiyorlar ve herkesten hayvanları sevmelerini onları korumalarını istiyorlar. 

Ormanlık bakanı Lukman Şirwani 2016 bir numarasının uyarısına göre hayvanlara zarar veren cezalandırılacaktır ve aynı zamanda hayvanları koruyup kollayanları ödüllendirilmeleri gerekir dedi.

Şirwani “burda bazı kültür ve gelenekler hayvan beslemeye karşı oluyor özellikle evleri şehir içinde olanlar” dedi.

Ama yinede bazı aileler hayvanları evlerine götürüp besliyorlar ve buda bizi çok mutlu ediyor dedi.

Süleymaniye / Ocak/ Awat Derya evinde hayvanları koruyup besliyor fotoğraf: Narin Rostam

Sarwat Najmaddin iki yıldır veterener okulunu bitirdi şimdi Erbil şehrinin bir Pazar yerinde hasta hayvanlar için hayvan kliniği açmış KirkukNow’a “kedi ve köpeklerini muaynene ettirmek için gelenlerin sayısı çok az ve çoğuda ölmek üzereler.

Ayrıca hayvan besleyenlerden hayvanların temizliğine dikkat etmeleri ve özellikle şampuan kullanmalarını istedi.

Frishta Najat ayrıca medyayıda eleştirdi hayvan yaşamına çok önem vermediklerini ve basında yer almadığını söyledi,ve bu yüzden hergün binlerce ölü hayvanlarla karşılaşmamız çok normal ve hiçkimse umursamıyor bile dedi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15055

Photo Gallery

446 views
Print This Post Print This Post