Tuzhurmatu’daki farklı uyruklar alkollü içecekler deposunun açılmasını önlemek için birleşiyor

Posted: February 10, 2018 at 11:20 pm

Alkollü içki dükkanlarının açılması Irak'ın bir çok bölgesinde normaldir ancak Tuzhurmatu'da farklıdır, fotoğraf: Hardi Abdullah

Zhino Halil_Salahaddin

Tuzhurmatuda farklı uyruklar ve göçmen sorunu var, ama 15 yıldan sonra ilk defa açılan meyhane ilçedeki herkesi birleştiriyor.

Bir hristiyan tüccar geçtiğimiz günlerde ilçede meyhane açmak ve içki satmak uğraşlarında başarısız oldu, il meclis üyeleri Türkmen, Arap ve Kürt tüccarın meyhane açmasına mani oluyor.

Tuzhurmatu ilçesinde alkollü içecek satmak ve isteyenlerin taleplerini karşılamak isteyen tüccar Barzan Melhem, Musul’un güneyinde Qayyarah bölgesinde Tikrit, ve Salahaddin ilinde birkaç dükkan açtı.

Barzan geçen hafta Salahaddin Valisinden Tuzhurmatu ilçe merkezinde içki satmak için bir dükkan açmak için onay aldı.

Tuzhurmatu bölge meclisinin bir üyesi ve Türkmen olan Ali Hussein Al-Haşimi KirkukNow’a “Hıristiyan tüccar, Salahaddin valisinin Tuzhurmatu ilçe merkezinde bir içki mağazası açmasına izin verdi, ancak ilçe içinde dükkânı açmayı biz reddettik, çünkü ilçede uygun değil” dedi.

Tuzhurmatu, 2016, Al Wahab Camii ilçe merkezi, Fotoğraf : Karwan Salihi

Tuzhurmatu idari olarak birçok uyruk, din ve mezhep şehri olan Salahaddin eyaletini zaman zaman din, idari kararları etkiliyor bu nedenle yargı idaresi 15 yıldır içki deposunun açılmasına izin vermedi.

Tuzhurmatu ilçesinin yönetiminin bu içkilerin satışı için bir izin verilmemesi kararına şaşırıyorum ve yasağın alkol içenlerin sayısını azaltmadığını ve eğer istersem şimdi bir ton içki ayarlayabilirim dedi (KirkukNow)’a 28 yaşındaki Ala Yusuf.

İlçede zaten içki gizli bir şekilde satılıyor ve içenler ilçe dışına çıkıp orda kendilerine ait bir alanda içki içiyorlar.

2003’ten beri ilçenin idaresi Kürdün elinde olduğu müddetçe içki yerlerin açılmasına izin vermedi, şimdi birinci derecede Türkmenin etkili olduğu ve meclisteki Araplar da izin vermiyor, belki de farklı uyrukların anlaştığı tek nokta.

Alkollü içeceklerin Tuzhurmatu’da satılmasına izin verilmiyor.foto: Hardi Abdulla

Tuzhurmatu medya görevlisi olarak yıllardır hizmet eden ve Irak kuvvetlerinin geri dönüşü ve Peşmerge güçlerinin geri çekilmesinin ardından 16 Ekim 2017 olaylarından sonra görevden alınan Mohammed Faik “iktidardayken içki mağazalarını açıkça açmamakla birlikte bazı gençler arabalarında alkollü içecek satıyorlardı” dedi.

Tuzhurmatu bölgesi Erbil ve Bağdat arasındaki “tartışmalı alanlardan” biri ve kaderi Irak Anayasası’nın 140. maddesinin uygulanmasına bağlı.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15062

Photo Gallery

222 views
Print This Post Print This Post