Musul eyaletine bağlı Başika köyünde bir patlama sonucu bir çocuk öldü ve diğerleri yaralandı

Posted: February 13, 2018 at 3:08 pm

Naynawa, 15 Aralık 2017, Yezidiler, Başika'daki oruç bayramını kutluyor fotoğraf: Muhannad el-Sanjari

Muhanned Sinjari

Musul’un 12km kuzeyinde olan Başika nahiyesine bağlı (Omar Kapçi) köyünde Daeş’in bıraktığı savaş enkazında bir patlama meydana geldi ve neticesinde bir çocuk öldü ve diğerleri yaralandı.

Başika nahiyesinin emniyet müdürlüğünde bir memur KirkukNow’a ” bugün pazar günü akşam saat 5 civarlarında 3 çocuk savaş enkazlarıyla oynarken üzerlerine patladı ve bir çocuk 10 yaşlarında hayatını kaybetti diğer iki çocukta ağır yaralandılar” diye açıkladı.

Başika bölgesinin ve ona bağlı köylerinin, doğaçtan patlayıcı cihazların yayılması sonucunda benzer olaylara tanık olduklarını ve mağdurların çoğunun peşinden düştüğünü belirtmek gerekir.

Başika nahiyesi Musul şehrinin 12km kuzeyinde ve 2013 yılına göre nüfusu 36 bin olan çoğu yezidilerden oluşan,müslüman Arapların, Kürtlerin ve Şebeke bileşenlerinin karışımı olan 36 bin nüfusa sahip 52 köy ile Al-Hamdaniyah Başika nahiyesine bağlı. Ve 2016 başlarında Peşmerge güçleri tarafından kurtarıldı.

Bölgenin restorasyonu sonrasında, Peşmerge güçleri savaş enkazlarını kaldırma alanında ve Irak ordusuda Musul’daki güvenliği aldıktan sonra bazı doğaçlamalı patlayıcıları kaldırdı, ancak tarlalara ve dağa dağılmış patlayıcı maddelerle dolu Bashiqa tarafında hâlâ duruyor ve vatandaşlar için gerçek bir tehdit oluşturuyor.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15073

Photo Gallery

148 views
Print This Post Print This Post