Telafer göçmenleri Kerkük’ten Telafer’e dönüyorlar

Posted: February 14, 2018 at 11:16 pm

Kerkük /13-2-2018/ Telafer göçmenlerin ilk kafilesi evlerine dönüyorlar, fotoğraf: Karwan Salihi

Kerkük_Karwan Salihi

Dört yıl aradan sonra göçmenlerin Kerkükten Telafer ilçesine ilk dönüşü.

Salı günü 13-2 tarihinde yahyava kampında Kerkük’ün doğusunda ilk kafile Telafer’e geri dönmeye başladıkları belirtildi.

Hussein Salm Yasin, 10-6-2014 tarihinde Deaş örgütü Musulun batısındaki Telafer ilçesini kontrol ederken ailesiyle birlikte ilçeden ayrıldı Musula doğru ordanda Kerkük’e doğru gitmeye karar verdiler.

Hussein ” bu kampa geleli 4 yıl oldu çok zor günler geçirdik kış’ta soğukta zorluklar çektik ama çok şükür şimdi güvenle hiç korkmadan özgürlükle kendi evimize yurdumuza tekrar dönüyoruz” dedi.

Telafer 70 km Musulun batısında,Arap,Türkmenin Şii ve Sunni mezhebinden oluşuyor, 2014 yılın ortasında Deaş tarafından ele geçirildi ve özellikle Türkmen halkı kendi evlerinden yurtlarından oldular ve birçok saldırıya maruz kaldılar.

Telafer göçmenlerin çoğu Yahyava kampında yerleştirildiler, kamp 736 aileden oluşuyor ve 3 bin 966 insan orda yerleştiler.

27-8-2017 tarihinde Telafer ilçesi kontrol altına alındıktan sonra 13-2 Salı günü kamptaki Türkmen aileler göçmenlik bakanlığı kararıyla 26 Irak göçmeni Telafer’e gönderildiler.

Kamp yöneticisi olan Şuayip Muhammed (KirkukNow)’a “26 göçmen ailesi için ulaştırma bakanlığı tarafından kamyon ayarlandı, fakat yolda yağ ısıtıcı nedeniyle kamyon ateş aldı ve malların çoğu zarar gördü ancak mucize eseri can kaybı yaşanmadı” dedi.

Ve Irak Hükümetinden göçmenlere yardım etmelerini talep ediyoruz çünkü çoğu evleri yıkılmış halde, diye ekledi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15080

Photo Gallery

299 views
Print This Post Print This Post