Parti: Kerkük’teki seçimi boykot etmekle pişman değiliz

Posted: February 16, 2018 at 12:24 am

Kerkük/ 2014 yılında Irak parlamento seçimlerin çağrısı fotoğraf: Komisyon medyası

KirkukNow_Soran Muhammed

Kürdistan Demokrat Partisi Kerkük’teki seçimi boykot etmekle pişman olmadıklarını belirtti.

Parti liderinin üyesi Adnan Kerküklü Kerkük/Garmiyanda KirkukNow’a “biz Kerkük’teki seçimlere katılmamakla kararlıyız ve boykot etmeyede devam edeceğiz çünkü bu şehiri işgal altında olarak biliyoruz” dedi.

Biz öncedende kerkük’teki ve Kürdistan bölgelerdeki seçimleri boykot etmekle karar verdik ve diğer tartışmalı bölgelerde, sözlerine ekledi.

Bugün Çarşamba günü 14-2 bazı kürt medyası Parti kendi adını Kerkük komisyon şubesinde yazdırdığını ilan etti, fakat Adnan Kerküklü ” komisyon isimleri Irak’ın 18 iline gönderiyor bizim ismimiz kerkük’teki komisyonda var komisyon bizim ismimizi kerkük’e göndermiş” dedi.

Hawkat kayıs Muhammed bağımsız Irak seçimleri Kerkük komisyon şubesinin sorumlusu KirkukNow’a “Kürdistan Demokrat partisi komisyonda ismini bir siyasi olarak kaydetmiş ve seçim için yasal hakları var fakat hiçbir adayın ismini göndermemiş” dedi.

Irak parlamento seçimlerinde aday listesinin isimleri teslim etme sürecinde 15-2 Perşembe günü son gün,seçimlerinde 12 mayıs tarihinde yapılacağı söz konusu.

Kerkük-Garmiyan demokrat parti meclis bakanı Pazartesi 15-1 gününde bir toplantıda Kerkük,Diyale ve Salahaddin illerinde seçimleri boykot etmelerine karar verdiler,bir beyannamede “bu bölgeler işgal altında ve bu yüzden bu durumda seçimlerin yapılması mümkün değil” diye belirtildi ve aynı zamanda kürt unsurundan bu süreci boykot etmelerini istedi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15086

Photo Gallery

135 views
Print This Post Print This Post