Kerkük: iki gündür sokaklarda gösteriler yapılıyor

Posted: February 18, 2018 at 8:33 pm

Kerkük/16-2-2018/ sokak tiyatro festivalı fotoğraf: Ali Aras

Kerkük_Diyar Talib

Kerkük ve Irak’ın diğer illerinde iki gündür Kerkük’ün sokaklarında gösteriler yapılıyor,sokak gösteri festivalı düzenlediler.

Festival 16-2 Cuma günü sona erdi, en iyileri ödüllendirildiler,onlarca oyuncu farklı gösteriler yaptılar ve hünerlerini sergilediler. Bu tiyatronun amacı insanları tiyatroya teşvik etmek ve tiyatro oyuncularını desteklemek.

Festivalın yönetmeni Ojin Jola (KirkukNow)’a “iki gündür yapılan sokaktaki tiyatro gösterileri sona erdi, birçok oyun gösteri gerçekleşti,Kürdistanın farklı bölgelerinde ve Irak’ın farklı yerlerinde oyuncular katıldılar ve en iyilerine ödül verildi” dedi.

Festivalın ikinci gününde yağmurun yağmasına rağmen birçok insan gösteriyi izlemek için geldiler ve hava şartlarının kötü olmasına rağmen birçok insan festivalı izlemek için orda bulundular diye ekledi.

Dört yıldır Kerkük’te bu festivaller sokak gösterisi olarak yapılıyor ancak şehirde tiyatro salonların az olması ve sinemaların olmaması biraz sorun yaratıyor.

Gösterilerin ikinci günün sonunda Festivalın ödülleri dağıtıldı,Ali Zaydi (Neler olduğunu varsayarak) adlı tiyatro oyununda en iyi oyunculardan biri olarak ödülü kazandı.Mask tiyatrosunda en iyi yapımcı ise Imad Mahdi’ye verildi.

Ve en iyi kız oyncularından Sozan Ahmad’a ödül verildi, en iyi erkek oyuncu ödülü ise Huseyin Manfus’a verildi.

Kerkük /16-2-2018/ Imad Mahdi, sokak tiyatro festivalında en iyi yapımcı ödülünü kazandı. Fotoğraf: Ali Aras

Mask tiyatro oyunun yapımcısı İmad Mahdi (KirkukNow)’a “tiyatronun senaristi M.Lukman Omar tarafından hazırlandı,bir grup genç oyuncu Kerkük’te güzel sanatlar bölümünden tiyatro oyununa katıldılar” dedi.

Rizgar Hama Rauf müzik aleti çalıyor bu festivale katıldı ve KirkukNow’a ” sokak tiyatro festivali bu yıl dördüncüsü düzenleniyor bu festivale katılmam çok önemliydi ve bu tür aktivitelerin festivallerin Kerkük’te yapılması vatandaşlar için iyi oluyor ve umarım bundan sonra daha güzel aktiviteler yapılır” dedi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15111

Photo Gallery

235 views
Print This Post Print This Post