Hawija’da onlarca okuma yazma merkezi açılıyor

Posted: February 24, 2018 at 12:23 am

Kerkük, 2017, Kerkük şehrinde okur yazarlık merkezlerinden biri. Fotoğraf: KirkukNow

Kerkük_KirkukNow

Irak Eğitim Bakanlığı, Irak’taki okur-yazarlık olayını ortadan kaldırmak için, Kerkük’ün güneyinde bulunan Hawija bölgesinde okuma yazması olmayanlar için onlarca merkez açıldığını açıkladı.

Bakanlık yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Okur Yazarlık Yüksek Kurumu başkanının çağrısına tepki olarak, Kerkük’teki Hawija bölgesinde 83 okuma yazma merkezi açtığını söyledi. Dr. Mohamed Iqbal Al-Sidli, ülkedeki okuma yazması bertaraf edilmesine karar verdi.

Açıklamada, Kerkük eğitim öğretimindeki okuma-yazma birimi, beşinci ve altıncı ilkokul olarak, Kerkük’teki Hawija eyaletinde 83 okuma yazma merkezi açtı ve bu merkezlerde tamamlama aşamasında olan öğrencilerin sayısı, beşinci ve altıncı öğrencilerin (11236) öğrencilere ulaştığını gösterdi.

Yaş, okuma yazma bünyesindeki öğrenciler için bir engel değildir ve okuyanların yaşları 15 ila 70 yaş arasındadır.

Kerkük illerinin güvenliği sonrasında bir sonraki günlerde çok sayıda kişinin kayıt edileceğini vurguladı.

Kerkük’te 100’den fazla okuma-yazma merkezi var ve bu merkezler okur yazar olmayan kişilerin eğitiminde önemli bir rol oynamaktadır ve bu merkezler hakkında bilgi edinmek isteyenler büyümeye devam etmektedir.

Kerkük’teki okuma yazma branşının istatistiklerine göre ildeki okuma yazma bilmeyenlerin oranı %20, Kerkük’teki yerinden olmuş kişilerin ise % 80’i okur yazar değil.

Bildiride “Bakanlık, terörizm alanlarında güvenlik nedeniyle askıya alınan tüm okuma yazma merkezlerini açmaya çalışıyor” dedi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15142

Photo Gallery

257 views
Print This Post Print This Post