Tabloların yasaklanması fiyatlarınıda yükseltti

Posted: February 27, 2018 at 2:49 am

Kalar /21-2-2018/ öğrenci Şarihan Yunus'un tablosu 21 yaşında tablosu resim sergisinde sergilenmesine izin verilmedi,fotoğraf: KirkukNow'a özel.

Narin Rostam

Kalar ilçesinde bir üniversitede resim fuarında iki kız öğrencinin tabloları bazı öğretmen ve bir öğrenci tarafından kaldırıldı,sosyal medyada’da büyük tepki gördü ancak gün be gün fiyatları yükselmekte.

Şarihan Yunus 21 yaşında Kifri ilçesinde güzel sanatlar bölümünde okuyan üniversiteli kız öğrencisi yarıçıplak tabolusnun önünde durmuş açıklama yapıyor,40 resim arasında sadece bunun resimleri yasaklanacağı ve bütün yurta ses getirmesini tahmin etmiyordu.

Şarihan” bütün tepkilere aldırış etmeden bazı öğrenci ve öğretmenler bana tepki gösterdiler o taboları kaldırın yoksa kırarız diye bağırıyorlardı ve küfür ediyorlardı bende bunlara şok oldum tabi o yüzden tabloları kırılmadan önce kaldırmak zorunda kaldım” dedi.

Şarihan ” bence kültür bu sorunlardan sorumludur sanat ve sanatçılara karşı geliyorlar…bazı öğrenci ve öğretmen yüzünden bu sanatların yasaklanması doğru değil” dedi.

Resim fuarı Süleymaniye iline bağlı Garmiyan üniversitesinde 40 ressam katıldı 21-2 tarihinde açıldı, fakat dört tablonun arz edilmesine izin verilmedi ve kaldırıldı.‌

Berivan Muhammed (22 yaşında), oda aynı Şarihan gibi aynı üniversitede okuyor aynı güzel sanatlar bölümünde birkaç tabloyla katılmıştı aynı tepkilerle karşılaştı.

Kalar /21-2-2018/ Üniversite öğrencisi Berivan Muhammed 22 yaşında iki tablosuyla birlikte sergide arzedilmesine izin verilmedi, Fotoğraf: Kirkuk Now’a özel

“Tablomun ismi Maynatiye, aslında tablo bir Hollandalı sanatçı (Van Kuh)’a ait, kıyafetsiz bir kadını anlatıyor yüzünü elleriyle saklamış, ve bu tabloda bir hayat kadının acı ve kötü günlerini anlatıyor” Berivan bu şekilde yasaklanmış tablosunun hikayesini KirkukNow’a anlattı.

Öğretmen ve öğrenciler Tabloların “uygunsuz ve edepten uzak olduğunu söylüyorlar” üniversite yetkiliside tepkilerden sonra tabloların uzaklaştırılmasına karar verdi.

Ressam Rostam Ağala üniversitenin kararını eleştirdi ve (KirkukNow)’a “bu olay üniversite içinde henüz kabul edilmedi, bu tabloların alıntı olması doğru fakat biz bu sanatlara karşı gelen zihniyetle sorun yaşıyoruz” dedi.

Tepkiler çoğaldıkça tabloların sosyal medyada facebook paylaşım sitesinde paylaşıldı, Garmiyan üniversitesi yetkilisi 25-2 gecesinde bir açıklamasında “bu olaylarda tablolar bazı öğrenciler tarafından kabul edilemedi ve bu tabloların sergilenmesine mani oldular, bu tabloların uygun olmadığını adet ve geleneğimize kültürümüze yakışmıyor dediler ve tabloların kaldırılmasını istediler sonradan sergi devam etmiş” dedi.

Üniversite yetkilisi açıklamasında tabloların kaldırılmasına neden olan öğretmenin  ismini vermedi, ancak iki kız öğrencisi öğretmenlerinde o tabloların sergilenmesine karşı geldiklerini kesin olarak dile getirdiler.

Ayrıca üniversite yetkilisi tabloların kaldırılmasına neden olan kişileri sorguya çekmemiş ve (KirkukNow)’a “açıklamadan başka farklı ifadede bulunmamışlar” dedi.

Berivan “Üniversite yetkilileri bize kulak asmadılar ve bu konuyu ciddiye almadılar bazı öğrenci ve öğretmenlerin sözlerine baktılar onları dinlediler bizi dinlemediler ki onlar sanattan anlamazlar” dedi.

Tablolar özellikle Şarihanın tablosu facebook sosyal paylaşım sitesinde çok ilgi gördü ve bir çok kullanıcı tarafından paylaşıldı, sanatı desteklemek için üniversite yetkilisinin kararına karşı gelmek için daha çok paylaşıldı.

26-2 Pazartesi günü Şarihanın tablosu 4000 dolara kadar yükseldi,buda bu kızın beklemediği bir sayıydı.

Kalar /21-2-2018/ Garmiyan Üniversitesi’nde 40 Genç Ressamın resim sergisi, fotoğraf: KirkukNow’a özel

Kürdistan bölgesinde geçmiş yıllarda aynı bu tür sanat hikayelerini yasaklamışlardı, örneğin 2015 yılında Erbil kentinde güzel sanatlar fakültesinde bazı heykeller üniversite içinde kırıldı, din ve kültüre aykırı olduğu için.

Geçmiş yıllarda Kürdistan bölgesel halkının genel olarak yazar üniversite öğretmeni D.Farhad Pirbalın görevden alınması talep edildi, tarihi bir kitabında bazı uygunsuz resimler paylaştığını iddiasıyla hakkında dava açılmıştı.

Hükümet kültür sözcüsü Farhang Gomaşini KirkukNow’a “biz yasal olarak çalışıyoruz ve eğer birisi bir sanatçının eserini küçümsüyorsa bize bildirmesi lazım biz gerekeni yaparız” dedi.

Kültür ve sanat bakanı bu olayla ilgili haberi olmadığından  hiçbir davranışta bulunmadı ancak bu konu kentin bir çok yerinde yayıldı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15156

Photo Gallery

144 views
Print This Post Print This Post