Sazan babası için bir umut ışığı oldu

Posted: March 3, 2018 at 10:47 pm

Tuzhurmatu, Şubat 2018, Sazan babasıyla beraber yanmış kütüphanelerinin önündeler,fotoğraf: KirkukNow'a özel

Zhino Halil_Salahaddin

Sazan başarılı bir kız öğrencisi ve evin yükü omuzlarında, engelli babası var,babasının engelli olması hiçbir umutsuzluk evde yaratmıyor.

Sazan 11 yaşında, her gün okuldan sonra babasının dükkanına gidiyor, ve tekrar normal hayatlarına başlamak için babasının yanmış dükkanını tamir için uğraşıyor.

Sazan Bestun (KirkukNow)’a “hergün okuldan sonra babamın kütüphanesine gidiyorum yanmış kütüphanenin tamiri için babama yardım ediyorum” dedi.

Sazan’nın evi ve kütüphaneleri Komar mahallesinde Tuzhurmatunun kürt vatandaşlarının çoğunlukla oturduğu en büyük mahallelerden birisi, 16 Ekim 2017 olaylarında çok zarar görmüştü.

Bestun Najat “Sazandan başka bir oğlum daha var bir aydan fazladır evimize Tuzhurmatu’ya geri döndük şimdide kızım Sazanla kütüphanemizi tamir etmeye çalışıyoruz” dedi.

Bestun’nun Kütüphanesi 16 Ekim olaylarında yanmış, Bestun “bir kaç kişi kütüphanemi kundakladılar sonra kendileri beni arayıp,kütüphaneni ateşe verdik çünkü yetkili ve sorumlu kişiler kütüphanene gelip ziyaret ediyorlardı,dediler” dedi.

Sazan’ın babası ihtiyaç sahibi iki ayağıda sakatlanmış ve yürümekte zorluk çekiyor,önceden Peşmergeymiş o yüzden ayağını kaybetmiş ancak hiçbir zaman umudunu kaybetmedi ve eski sağlığına kavuşmayı bekliyor yeniden işine başlamak istiyor.

KirkukNow gazetecilerin bildirisine göre, Peşmerge’nin Tuzhurmatuda çekilmesinden sonra ve Irak güçlerinin ilçeye dönüşü geçtiğimiz aylarda sivillerin ölmesine neden oldu, kürt ailelerin ev ve dükkanları yandı ve yağmalamaya marzuz kalmışlardı.

Bestun göçmen oldukları ilk geceyi şöyle anlattı “16 Ekim sabah saatleriydi silah sesleriyle uyandık çocuklarım korkudan ağlamaya başladılar ve kardeşlerim Kifri’den bizi almaya ve kurtarmaya geldiler”

Bestun ve ailesi Tuzhurmatudan Davudiye ilçesine doğru gittiler ve ordanda Kifri ilçesinde kaldılar, bir ev kiralayıp aylık 200 dinar ödeyerek yerleştiler.

Bestun “50 gün boyunca orda kaldık, durumumuz çok kötü olduğu için ev kirasını ödeyemiyordum” dedi.

Onlar binlerce aileyle birlikte göçmenlikten birkaç ay sonra Tuzhurmatu’ya dönmeye karar verdiler,kendi bölgelerinin emniyette olduğunu öğrendikleri zaman kendi evlerine dönmeye karar verdiler.

Sazan geri dönmelerine çok sevindi tekrar okumasına devam etmesi ve arkadaşlarını görmesi onu çok mutlu etti,” Tuzhurmatuyu terkettiğimiz zaman silah seslerinden çok korkmuştum, babamda artık barış içinde yaşicaz ve savaş tekrar olmicak inşallah dedi” Sazan bu sözleri anlattı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15197

Photo Gallery

244 views
Print This Post Print This Post