Kerkük İl Meclisi Seçimleri Aralık ayında yapılacak
Bileşenler üç noktada anlaştılar

Posted: March 4, 2018 at 12:30 am

2016, Kerkük Eyalet Konseyinde Kardeşlik listesi'nin üyeleri , fotoğraf: Wrya Kakayi

Kerkük_KirkukNow

Irak Temsilciler Meclisi’ndeki Kerkük bileşenleri, bu yıl 22 Aralık tarihinde yapılacak olan Kerkük il meclisi seçimlerine katılmayı kabul ettiler ve bu konuda üç önemli hususu kabul ettiler.

Bugün 3 Mart, çatışmalar yüzünden 2005 yılından bu yana yapılmayan Kerkük İl Meclisi de dahil olmak üzere İl Özel İdare Seçimleri değişikliğini onayladı.

Emin Bekir Irak Meclis üyesi Kirkuknow’a şunları söyledi: “Kanun kabul edildi ve bileşenler üç puan üzerine anlaşarak seçimler 12 Aralık 2018’de yapılacak olan Kerkük’teki Irak Vilayet Meclisi Seçimleri ile aynı tarihte gerçekleştirilecek”.

Emin Bekir sözleşmeyi şu şekilde yorumladı: “Birincisi, seçmenlerin kayıtları gözden geçirilmeli, ikinci nokta da Kerkük’teki yetkililerin il bileşenleri anlaşmasına göre dağılımını tartışıyor”.

Emin, “Üçüncü nokta, bu sözleşmenin yalnızca bu seçim turunda geçerli olması, seçilen konseyin Kerkük sahipliği ve anayasa maddesi 140’ın uygulanması gibi büyük çabaları belirleme yeteneğine sahip olmadığını” söyledi.

“Hristiyanlar anlaşmaya göre il meclisinde kota koltuğuna sahip olacak” diye ekledi.

Bundan sonra, Irak Parlamentosu seçimler için yeni bir tarih istedi, geçen Salı, 27 Şubat, Irak Meclis Bakanlığı, bu yıl İl Seçimlerini 22 Aralık’ta yapmaya karar verdi.

Bağdat 2017: Parlamento toplantılarından biri. Fotoğraf: Parlamento Medya Bürosu

Irak Parlamentosu, 5 Şubat’ta yapılan toplantıda, merkezi hükümetten bu yılın sonuna kadar olduğu sürece il genel meclisi seçimleri için yeni bir tarih atama zorunluluğu getirdi.

Irak’taki son il seçimi, son 13 yıldaki sürece katılmayan Kerkük hariç olmak üzere 2013’te yapıldı ve bu, bazı makalelerin üzerindeki bileşenlerin anlaşmazlıkları ve anlaşmazlıkları yüzünden yaşandı.

Kerkük’ün Kerkük’ten farklı olduğu ve Irak Anayasası’nın 140. maddesine göre yönetilmesi gerektiği için, yasanın 37. maddesi ile ilgili olarak, Kerkük’ün bileşenler arasındaki yetkilerin dağılımıyla ilgili fikir ayrılığı yüzünden yaşandı.

Ve Kerkük’ün 50. maddesi uyarınca ve bununla ilgili anlaşmazlıklar olması durumunda, Arap ve Türkmenler, Kerkük’ün statüsünü “yerleşmek” ve 1957 istatistiklerine katılmayanların katılmasını istemiyorlar, ancak Kürtler bu talebi reddetti.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15204

Photo Gallery

331 views
Print This Post Print This Post