Tozda Kazma

Posted: March 5, 2018 at 3:17 am

Fotoğraf: Emy Christian / Oxfam

KirkukNow-Emi Kristiyan/ Oxfam

Keskin metal yere çarparak yumuşak toprak kolayca düşer. Falah Abiya baltayı başının üstünde tekrar tekrar yükselterek sıkışmış dünyaya getirir. Meslektaşlarının ikisi yanında beklemek, gevşediği toprakları kaldırmak için küreklerle basarak duruyor.

Bulutlu mavi gökyüzü ve gün ortası sonbahar güneşi, hem Falah hem de ekibinin bugün Musul’da yapması gereken zor işi uyuşmuyor. Şehrin batısındaki büyük bir mezarlıkta mezarlar kazıyorlar. Balta darbeleri arasında bir çiftçi, “Bugün, kazmak için 22 mezarımız var” diyor.

Falah’ın ekibi, Musul Genel Hastanesi tarafından desteklenmekte olan Adli Tıp Bölümü için çalışıyor. Günlerini genellikle ölmüş insanların mezarlarını kazarak geçirseler de, bugün işleri farklı bir türdür. Devletin zaten gömülmüş organları tanımasına yardımcı olmak için özel bir program üzerinde çalışıyorlar.

Musul Genel Hastanesi’nde çalışan Aziz, “Burada yaptığımız iş çok hassas ancak çok gerekli” diyor. “Kimin öldüğünü ve neden olduğunu bilmemiz önemlidir. Bu mezarlara gömülmüş kişilerin bize söylendiği insanlar olduklarından emin olmalıyız. Bir kere vücudu bulduktan sonra kontrol etmek için DNA testleri uyguluyoruz” dedi.

Bugün Hamid Hasan Jassim, Falah’ın ekibini işyerinde izliyor; mezar kardeşi Mahmud’a aittir. “Bir kontrol noktasında intihar bombacılığında öldü. Onu gömdüğümüzde başı kayıptı, “diyor. Birdenbire Falah’ın baltası sert bir şeyle çarpıp elinden tutarak ahşap bir tahtayı açığa vuruyor ve sonra da delikten çekiyor. Takımdan üçü özenle deliğe indiriyor ve yavaş yavaş siyah bir plastik gövde çantasını çıkarıyorlar.

Ekip plastik torbayı çözdükçe ve Markmud’un vücudundan kalanları kırmızı bir battaniye içine sardığında herkes sessizleşti. Adli tıp denetçisi eldivenleri çeker ve içindekileri kontrol etmeden önce battaniyeyi dikkatlice açar. Başın eksik olduğunu hemen doğruluyor ve incelemesiyle adamın aslında bir patlamada ölmüş olduğunu ileri sürüyor. Örnekleri alır ve çantayı tekrar sıkıştırır.

“Oxfam, Musul yeniden görevden alındığından beri hastaneyi çok yönlü destekledi.” Dr Aziz. Falah ve ekibin kullandığı eksenler, Oxfam’a ve daha sonra hastaneye İrlandaca Yardım yoluyla bağışlandı. Hastalık yanıkları ve geniş yaraları olan sinekleri tutmak için kullanılan sivrisinek ağları gibi diğer önemli maddeler de vardı. “Umuyor, Oxfam’ın desteğini almaya devam edeceğiz, böylece bu önemli işi yapmaya ve acil tıbbi bakıma ihtiyacı olan insanlara özen göstereceğiz” dedi.

Musul Genel Hastanesi günde yaklaşık 800 hasta görüyor. Oxfam, kazma eksenlerinin yanı sıra, su tankları, şişe su, acil gıda rasyonları, battaniyeler ve cibinlik gibi önemli öğelerle hastaneyi destekledi.

Hamid duruyor ve Falah ve meslektaşı Sadam Hamadi kardeşi Mahmud’un yeni sarılmış cesedini özenle yere indirerek tekrar yumuşak toprakla örterken izliyorlar. Daha sonra küreklerini atarlar ve omuzlarının üzerinden eksenleri alırlar ve bir sonraki mezara geçerler. Bugün kazmak için yirmi bir mezar daha var.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15213

Photo Gallery

313 views
Print This Post Print This Post