Tartışmalı bölgelerde bir savaş’ın kazanılması bir barış’ın sağlanmasından daha kolay oluyor

Posted: March 5, 2018 at 7:52 pm

Kerkük Arafa semtinde farklı uyrukların ve dinlerin halay çekmeleri, foto: Karwan Salihi/ KirkukNow

Sangar Rasul

 Tartışmalı bölgelerde Israil-Filistin yada Kürt-Arap veya Kürt-Türk arasında çıkan anlaşmazlıklar sürekli yaşanıyor ve hiçbir zaman barış sağlanmadı, 1967 yılında Israil en büyük galibiyet kazandı,o günden bu yana tekrar barışın gelmesi hayal oldu,ve ilerdeki günlerde o bölgelerde savaşın sürmesi görünüyor.

Dünyadaki bütün sorunlar bu gezegende masum insanlar zarar görüyor ve dünya gelirinde 14 trilyon zarara uğramasına neden oluyor,( Dünya GDP’sine göre %12.6 oranında), bir yılda bir insanın bir günde harcayacağı 5 dolar ediyor, uluslararası bankasına göre yaklaşık %11 dünyanın her insanı günlük 2 dolar gelirle yaşıyorlar, eğer dünyadaki bu sorunlar kalmasa ve çözülse yada azalsa o zaman hayat daha güzel ve kolay olur fakir insanlar hayatın zor şartlarından kurtulurlar.

2016 yılında Deaş örgütü ve teröristler Irakta çok büyük bir zarara neden oldu ve çok büyük kayıplara sebep oldu,Iraktan sonra Afganistan ikinci ülke olarak çok zarar görmüş bir ülke, % 13 GDP zarar görmüş. Aynı zamanda Suriye Şam bölgesinde Suriye savaşları yüzünden sadece 3 yılda 35 milyar dolardan fazla zarar görmüş.

Ekonomik zararlarından başka, Deaş terörist derneğinde sadece Irak ve Suriyede  2015 yılında 2 milyar dolar geliri vardı, bölge halkından zam toplayarak ve günlük 75 bin varil ile petrol satmakla bu kadar gelir kazanıldı. Irak’ın tartışmalı bölgelerinde sürekli yıkım halindeler.

Irak’ın komşusu olan Türkiye 1984 yılından 2016’a kadar Türkiye Hükümeti ile Kürtler arasında sorunlar herzaman oldu ve 40 kişiden fazla kurban verdiler ayrıca göçmenlik başladı ve 350 binden fazla aile evlerinden oldular, ve 2000 PKK yandaşları tutuklandı.Türkiye Hükümeti Kürtlerle çatışmalarda 20 yılda 500 milyar dolardan fazla sarfedildi.aynı yılda çatışmalar sonucu birçok ev ve binalar yıkıldı.

Kürtler kendi devletlerini kurmak için aceleydi ve bu bağımsız politika, tartışmalı bölgelerde iyi yönetişim tarzı uygulamak için belirgin bir neden oluşturuyordu. Daha da kötüsü, Kürt hükümdarlar o bölgenin petrol gelirlerini kötüye kullanıyorlardı ve parayı çok adaletsiz bir şekilde kullanıyorlardı. Ardından Kürtler tarafından kontrol edilen Kerkük Petrol kuyularını ele alırsak, tartışmalı alanların hazinesini kötüye kullanmanın bir örneği olarak, bizzat yaptıkları büyük hataları kolayca gösterebiliriz.

Bu yüzden savaş yerine herkes barış içinde yaşasa hayat daha güzel olur ve herkes kardeşçe yaşamalı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15222

Photo Gallery

253 views
ANASAYFA HABERLER GÜNDEM FOTOĞRAF HABER TAKIP SERVISLER
Print This Post Print This Post