Duhok-Musul Ticari Güzergâhı Resmi Olarak Açıldı

Posted: March 6, 2018 at 8:50 pm

Nineveh, 5-3-2018, Musul-Duhok yolunu ticari bir şekilde açan fotoğraf: Nineveh Vilayet Meclisinin medyası

KirkukNow

Duhok-Mosul ticaret yolu, ticari mal trafiği nedeniyle 5 Mart Pazartesi günü resmi olarak açıldı.

Irak birlikleri 19 Ekim’de Naynawa iline ve diğer tartışmalı bölgelere döndüler ve Kürdistan Bölgesi ile Musul arasındaki yolların kapatılması sağlandı.

Naynawa valisi Nawfal Hammadi, ticaret ve uluslararası trafik hareketlerini kolaylaştırmak için rotanın önemini vurguladı.

Anlaşmazlıklardan dolayı bu yolun açılması birkaç kez ertelendi. Nineveh ile Dohuk arasında bu konuyu görüşmek üzere toplantılar düzenleneceği açıklandı. Sonunda Ocak ayında bir anlaşma imzalandı.

Yol, Musul’u KKG alanlarına ve Irak’a komşu ülkelerle bağlar. Yolun açılışa Nineveh eyalet konseyi başkanı Beşar el-Kiki, Nineveh valisi Nawfal Hammadi ve Dohuk Valisi Farhad Aterushi katıldı.

Nineveh ovası, 11-10-2017, Kürdistan Bölgesi ve Musul şehri arasındaki bağlantı

Beşar el-Kiki, bu güzergahın açılmasının, bölgenin mali durumunu istikrara kavuşturmak ve canlandırmada önemli bir role sahip olduğunu belirtti.

Yetkili, Nineveh ve Kürdistan Bölgesel Hükümeti’ni doğal mali durumuna ve toplumu yeniden yenileme girişimlerini de vurguladı.

Yolun kapatılması, çiftçilere ve tüccarlara mali kayıplara neden olmanın yanı sıra, özellikle de çalışanlar, Naynawa valiliği alanlarındaki vatandaşların acılarını artırdı.

Yol kapatmanın arkasındaki nedeni, 2014 yılında Naynawa eyaletinin büyük bölümlerini sözde İslam Devleti organizasyonu tarafından kontrol etmek oldu. Ancak, 16 Ekim 2017’de Irak güçlerinin “tartışmalı bölgeler”inde yeniden konuşlandırılmasıyla tamamen kapatıldı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15228

Photo Gallery

148 views
Print This Post Print This Post