Erkekler kadınlar için sadece birgün istemiyorlar

Posted: March 8, 2018 at 2:43 pm

Bayar Raşid (yaş 32) eşi Sara Hama Salih ile birlikte (yaş 25), fotoğraf: KirkukNow'a özel

Narin Rostam

Bayar Raşid (32 yaşında), örnek bir davranış sağlıyor, örneğin; sabahları bulaşık yıkıyor, müzik çalıyor, evi havalandırıyor ve ayrıca akşamarı eşi için yemek bile hazırlıyor.

Sara Hama Salih (25 yaşında), Bayar’ın eşi Üniversiteden döndüğü zaman eşiyle beraber sofrayı hazırlıyorlar yemek yiyorlar,bu evde herşey eşit, o yüzden 8 Mart dünya kadınlar günü onlar için sadece birgün değil hergün.

Sara ve Bayar dört yıl önce evlendiler,Bayar haftanın iki günü müzikal sanat bölümünde okuyor, eşi Sara’da hafatnın beş günü üniversiteye gidiyor,hem ev işini beraber yapıyorlar hemde okuyorlar devamlı birbirlerine yardımcı ve destek oluyorlar.

Bayar hayatını şöyle özetle anlatıyor; “bazı günler eğer okulum olmazsa kahvaltı yaptıktan sonra ev işini yapıyorum,bulaşıkları yıkıyorum evi temizliyorum, odaları havalandırıyorum sonrdan başlıyorum müzik çalmaya”.

Öğlen yemeğinide hazırlayıp Sara’yı bekliyorum birlikte yemek yemek için, diye sözlerine ekledi.

Bayarın görüşüne göre “bu sadece eşime yardım etmek değil bu benim boynumun borcu bizim evimizde her işi beraber yaparız herşeyimizi birlikte paylaşırız” dedi.

Her yıl 8 Mart’ta dünya kadınlar gününde, kaddınlar farklı etkinlikler yaparlar kendi haklarını korumak için, kadına karşı yapılan şiddet ve haksızlıklara karşı mücadele etmek içindir.

Bazı insanlar bu günü sadece kadınların rolünü azaltığını düşünürler, bazıları ise bu gün kadınlar için özel bir gündür diye düşünüyorlar.

Hawkar Raskan (yaş 33) ve eşi Şara Babani fotoğrafçı (yaş 28), foto: KirkukNow’a özel

Bayar Raşid, öğle yemeğini hazıladı ve eşi okuldan eve döndü ve “8 Mart benim için diğer günlerden hiçbir farkı yok sıradan normal birgün, çünkü kadınların mücadelesi hergün olmalı sadece bir gün değil” dedi.

Bayar ve Sara’nın hikayesi, 8 Mart için farklı bir figür oluşturuyor, hergün 8 Mart olmalı diyorlar.

Hawkar Raskan (33 yaşında), aynı Sara ve Bayar gibi hayatları var , ve (KirkukNow)’a “Eşim sanatla ilgili projelerimde bana yardımcı olur, fotoğraf sergisinde resimlere baktığımda fotoğrafların altında eşimin ismini gördüğüm zaman çok mutlu oluyorum” dedi.

Şara Baban (28 yaşında) Fotoğrafçı Hawkar’ın eşi olur, Hawkar’ı tanıdığım zaman evliliği düşündüm, biz arkadaş gibiyiz, buda evliliğimizi ayakta tutuyor” dedi.

8 Mart dünya kadınlar günü için fikrini şöyle anlatıyor; “Kadın kendi özgürlüğü için çalışmalı, çünkü kadınlar kendi hür iradelerine sahipler, sadece kendisi özgürlüğünü yaratabilir, ve bu çabayı başkasından beklememeli sadece kendisi yapmalı” dedi.

Rebaz Ahmad (yaş 32), eşi Khoh Muhammed Amin (yaş 25) ile beraber fotoğrafları, foto: KirkukNow

Eşlerin hem evde hem dışarda birbirlerine yardımcı olması insanlık için ve özellikle kadınlar için çok güzel bir davranış, Irak’ta kadınların kendilerini geliştirmek açısından çok önemli.

Rebaz Ahmad (32 yaşında), Erbil’de satış elemanı,” yemek yapmayı eşimden öğrendim… bazen yemekleri ben pişiririm” dedi.

Rebaz bütün erkeklerden “kadın ve erkeğin eşit gözüyle bakmaları ve her erkek eşine yardım etmesini” istedi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15252

Photo Gallery

329 views
Print This Post Print This Post