Kadınlar rolleri ve pozisyonlarından memnun değiller

Posted: March 8, 2018 at 9:46 pm

Kerkük, Kadın hakları örgütlerinin gösterilmesi, fotoğraf: Kirkuknow

Soran Muhammed

Irak ve Kürdistan’daki yeni siyasi aşama, kadınlar için yeni bir meydan okumadır; Daha fazla rolleri ve önemi var, ama yine de yeterli değil.

Başta liderlik olmak üzere kadının hızlanması, bazı siyasi partilerde kesin bir rol oynamaktadır.

Kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü bir kez daha haklarını vurgulama fırsatı olarak değerlendiriyorlar.

Kadınlar Uluslararası Kadınlar Günü’nü 8 Mart’ta bir kez daha haklarını vurgulama fırsatı buldular.

Kürdu Cemiyeti’nden Tavgari Azadi yönetim kurulu üyesi Tara Hussain, Kerküknow’a şunları söyledi: “Genel olarak, kadınların hala önemli pozisyonları yoktur; topluma, aileye ve yönetime geldiğinde savaşları yeterli değildir ”.

Bu arada Hussain’in partisi, 19 Ocak’taki ilk konferansında 15 üyeden sekiz kadını yönetici olarak seçti.

Süleymaniye / 19-1-2018 / Kürdistan Özgürlük Hareketi liderliğinin seçilmesine katılan bir kız, Fotoğraf Derneği: Soran Muhammed

“Kadınlar önce kendilerini bilmesi gerekir; ne yazık ki Kürdistan Bölgesi’ndeki kadınlarda kendini tanıma eksikliği var. Tara, “Gerçekler kadını şimdi olduğu yere getirdi, kadınlar yetkili sisteme karşı savaşıyor” dedi.

8 Mart Uluslararası Kadınlar Günüdür ve birçok ülkede çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Kadın hakları savunucusu Nyaz Abdullah, kadın görev ve sorumluluklarının nerede olması gerektiğini düşünmüyor, erkekler hep son sözleri var.

Amal, kadın adayların % 30’tan oluşması gerektiğini, ancak partilerin bu yüzdesini geçemediklerini belirtti.

Kürdistan Yüksek Kurulunun başkanı geleceği konusunda iyimser; Kadınların siyaseti şekillendirmede ve topluluk yönetiminde önemli rol oynayabilmeleri için, işlerin gündemde olacağını umuyor.

Niyaz Abdullah, “Bugüne kadar Irak ve Kürdistan’da kadınlar parlamentoya ve il meclisine kota sistemi ile girdiler, ne yazık ki para ve yürütme otoritesi erkeklerdi, bu nedenle rekabet haksız” dedi.

O da Kirkuknow’a söyledi: “Kadın hakları hakkında konuşuluyor ama adayların sadece yarısı kadın”.

Kadınlar, aralarında kadınların adayların %100’ünü oluşturduğu Kürdistan Komünist Partisi, birkaç liste ve koalisyona öncülük ediyor.

Naynawa, Musul şehrinde Kadınlar Günü kutlamaları, Ali Ayad’ın çekimi

Parlamento seçimlerinde Komünist parti adayı Shler Abdulmajid, Kirkuknow’a şunları söyledi: “Kadınları aday olarak seçmek, önemli ve heyecanlı, çünkü temel toplum rollerine kadın katılımı erkek ve kadınlar arasındaki eşitliği gösteriyor”.

Abdulmajid partisinin politikasından memnun ve şunları söylüyor: “Toplumun gerçek rolüne sahip olmak için her zaman dengeyi korumaya çalıştık, hiçbir toplum kadınların gerçek rolünü onaylamadan demokrasiyle başa çıkamayacak”.

Irak’taki Türkmen kadın liderlerinden Jale Neftçi, yeni bir siyasi adımda bu yılın başında Kerkük’te yeni bir parti kurdu. Neftçi oy çoğunluğu ile partisinin başkanlığına seçildi.

Kürdistan Kadınlar Üst Kurulu Başkanı Amal Jalal, siyaset, yönetim ve yönetim söz konusu olduğunda kadın haklarından mahrum bırakılmaması gerektiğine inanmaktadır.

“Ben gerçekten bu aşamada kadınların sayısının artacağına inandım, ama maalesef partilerin hiçbirisi, toplumun yönlerini yönetmede kadınların acısını ve rolünü anlamıyor”.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15260

Photo Gallery

284 views
Print This Post Print This Post