Yezidi kadın Katiba evine geri döndü

Posted: March 10, 2018 at 2:09 am

Naynawa, Mart 2018, Katiba Hasan dikiş sırasında, fotoğraf: Muhannad Sinjari

Muhanned Sinjari

“Eve döndüğüme inanamıyorum sanki bir rüya olduğunu ve birçok zorlukla karşılaşmamıza rağmen, eve dönme kararlılığının daha güçlü olmasına rağmen kendimi ikna ettim.” Katiba Hasan Halaf’ın eve dönmesini anlatıyor.

Üç yıl göçmenlikten sonra, 2017’nin sonlarında, Katiba (Musul’un kuzeydoğusunda) Bahzani’deki kasabasına geri döndü ve yakılıp yıkılmasından sonra sözde İslam Devleti örgütü (DEAŞ) tarafından Ağustos 2014’te  yakıldıktan ve yağmalanmasından sonra evini kardeşleriyle birlikte onardı.

Tüm yerinden edilmiş insanlar gibi, 46 yaşındaki Katiba evlerine dönünceye kadar yerinden olma anlarından büyük zorluklar yaşadı. Ailesinin ölümünden sonra hayatını kardeşlerine adadı. O, aralarında en büyük olduğu için, dört kişilik bir ailenin annesi ve babası oldu.

“Korku yine de, fiziksel ve zihinsel olarak sakatlanmış bir hastalık gibi beni rahatsız ediyor. Korku, hüzün ve kaygının bilinmeyen kaderle birleştiği, Sinjar’ın Deaş örgütünün işgalinin haberlerini unutamayacağı, sabahın en karanlık sabahı olduğu çok acımasız bir andı. ”Katiba, hayatının nasıl değiştiğini anlatıyor.

Deaş saldırısının Naynawa vilayetinin batısındaki Sinjar ilçesinde olmasına rağmen, eyaletin kuzeyindeki Bahzani ve Başiqa halkı büyük çaplı örgüt tarafından hedeflenen Ezidi bileşeninden olduğu için korkuyla doluydu.

“Uzun bir hüzünden, uyanıklıktan sonra, evi, eşyalarını toplayan diğer aileler gibi, Duhok yönünde terk etmeye karar verdik. Naynawan’in kuzeyinde bulunan kente bitişik bir bölgenin ilerleyişi ile ilgili haberlerin ardından, 5 Ağustos 2014’te gün batımından önce tüm güvenimizi kaybettik, evimizi, Ezidilerin çoğunluğunun korunaklı olduğu Lalesh Tapınağı’nda bıraktık. gerçekten çok zor dönemdi ”dedi Katiba.

Katiba arabaya binmeden önce evine, duvarlarının her santimetresine, bahçesine ve hatta basit mobilyalarına baktı ve dikiş makinesine de baktı, asla geri gelemeyeceğini hissetti.

Lalış, 11 Ekim 2017, Yezidilerin kutlamaları, fotoğraf: Muhannad el-Sanjari

Bahzani’yi ailesiyle birlikte terk etti ve çeşitli bölgelerinden binlerce Yezidin’in toplandığı ve birkaç gün sonra Katiba’nın korktuğunu söyleyen Dohuk ilinin yakınlarındaki Laliş tapınağına gitti.Deaş, Tlkef, Beshika ve Nineveh Ovası’nın geri kalanı üzerinde kontrolü ele geçirdi. Bu herkesin Lalish tapınağını terk etmesine ve bilmedikleri yere doğru gitmelerine neden oldu.

Katiba, Dohuk’un Shindoha bölgesinde ticari bir mağazada yaşamak zorunda kaldı. Aylar sonra, Şikan ilçesinde güvenlik durumu istikrara kavuştuktan sonra oraya taşındılar ve Essian köyüne yerleştiler.

“Ev bizim için çok küçüktü, ama diğer birçok aileden daha iyiydik. Bu dönemde insani bir organizasyonla dikiş makinesi aldım. İşime kadın elbiseleri dikmeye başladım. Bir süre sonra, çoğunluğu Şanlıhan ilçesindeki kamplardan yerinden edilen müşterilerimin sayısı arttı. Çalışmam, kardeşlerimle birlikte evin kirasını ödememe ve günlük ihtiyaçlarımızı karşılamamı sağladı”.

Göçmenlikte Katiba, basit ve mütevazi bir makine ile kariyerini uygulamaya (dikişe) zorladı ve kendini desteklemeyi başardı, erkek kardeşlerinden ikisi evli olan kardeşlerine yardım ediyor.

Katiba, Peşmerge güçleri tarafından bölgeleri kurtarıldıktan sonra Bahzani’deki evine döndü. Evini yeniledikten sonra mesleğini yapmaya başladı ve şimdi birçok müşterisi var.

Katiba şu anda kariyerini geliştiriyor ve günlük artan ve çeşitlenen müşterilerinin taleplerini karşılamak için büyük bir dikiş makinesi almaya çalışıyor.

Katiba şuanki durumlarını anlatıyor ve diyor “Durumumuz eskisi gibi ve gün geçtikçe düzeliyor, önemli olan zor günleri; göçmelik hayatından ve evsizlikten kurtulmamız”.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15265

Photo Gallery

332 views
Print This Post Print This Post