Kerkük’te samimi duygular engelleri aştı
Kerkük’te iki unsur arasında farklı bir evlilik

Posted: March 12, 2018 at 12:12 am

Kerkük, Mart 2018, Esir'in mahkeme binasında Leyla'ya evlenme teklifi ettiği an.

Firas Hamdani-Kerkük

“Ben bir Türkmen olarak bir Kürt kızı seçtim,biz Kerkük’te bir aile gibiyiz, unsurlar arasında hiçbir fark yok” Esir Ismail sevdiği kızla hikayelerini bu şekilde anlatıyor.

Esir Kerkük mahkeme binasında meslektaşı olan sevdiği kıza evlenme teklifi ile sürpriz yaptı, bir kalp şeklinde çiçek yaptı ve mumla süsledi, sonradan meslektaşları önünde sevdiği kıza “Leyla Abdulrahman” evlenme teklifi etti.

“Tüm dünyaya iki mesaj göndermek istedim, her şeyden önce kişisel özgürlükleri ve mutluluğu kısıtlayan bazı engelleri, kısıtlamaları, gelenekleri kırmak istedim, ikincisi de Kerkük’ten Iraklı bir Türkmen olarak Kerkük’ten Iraklı bir Kürt kızı ile hayatımızı paylaşmak istiyoruz samimi duygularımızla,  Araplar, Kürtler, Türkmenler,ve  Hıristiyanlar arasında hiçbir fark olmadığını herkese duyurmak istedim ve Irak barış şehri olarak kalacaktır. ” dedi.

Türkmen avukat Esir ” Bütün dünyanın,  Arap, Kürt, Türkmen ve Hristiyanların arasında fark olmadığını bilmesi lazım, ve Irak halkı barış içinde ve kardeşçe yaşamalı” dedi.

Kerkük şehri birçok unsur ve mezheplerden oluşuyor ve farklı uyrukların olması bu kentin özelliklerinden sayılıyor.

Kürt avukat Leyla Abdulrahman “Esirin evlenme teklifi için bana yaptığı sürprizini çok beğendim ve çok mutlu oldum dedi”.

Leyla “mutlu bir evlilik için aynı unsurdan olması veyahut aynı kavimden olmasından kaynaklanmaz, mutlu bir evlilik sadece aynı dil yada aynı unsurdan olması gerekmiyor önemli olan anlaşmak ve gerçekten sevmek, sevgi ve saygının evlilikte var olması çok önemli bir husus” dedi.

Esir ve Leyla’nın evliliği bazı engelleri aşmaktan başka, toplum içinde farklı bir adım oldu, bu evlilik daha çok oğlanın ailesi kızın ailesini ziyaret etmesiyle oldu ve sonradan imamla nikah kıydılar.

Erbil ile Bağdat arasındaki tartışmalı bölgelerden biri olan Kerkük’ün tarihi beş bin yıl öncesine dayanmakta olup, şimdiki sakinleri dört ana bileşenden oluşmaktadır: Kürtler, Türkmenler, Araplar, ve Kıldaniler.

Belki de pek çok genç erkek ve kadın, Kerkük’ün bileşenlerinin seçiminde çeşitliliğe güvenmek yerine, neşe, mutluluk ve haz ile dolu bir romantik olmayan bir şekilde halka açılma fikrini sevdiler.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15269

Photo Gallery

511 views
Print This Post Print This Post