DAEŞ Kerkük’ten bir aileyi yakıyor
kurbanlardan biri hamile bir kadın

Posted: March 13, 2018 at 4:56 pm

Kerkük, 12-3-2018, ölen aileler'in Hazra mahallesinde taziyeleri, fotoğraf: KirkukNow

Karwan Salihi-KirkukNow

Bir aile Kerkük’te Deaş tarafından yakılıyor, önceden Dakuk ve Tuzhurmatu ilçesi arasındaki yolda arabalarında silahlı saldırıya uğradılar.

Bu olay Pazar gecesi 11-3 tarihinde oluyor ve bu aile yolda Kerkük’ten Hilay’a doğru gidiyorlar yolda Deaş tarafından saldırıya uğruyorlar.

(Huna Salahaddin) kanalı’nın fotoğrafçısı Mehmet Hişam, ölenlerin amcamın eşinin ailesiymiş (KirkukNow)’a ” dün gece saat birde amcam’ın ailesi Babil iline gitmek istiyorlarmış, fakat Deaş teröristleri Dakuk ve Tuzhurmatu yolunda silahla saldırmışlar sonradan arabalarına benzin döküp yakmışlar” dedi.

Kurbanların beş kişi oldukları ve aralarında iki kardeşin olduğu, Walid Kasım ile Fuad Kasım ve Fuad’ın eşi iki çocuğu, karısı iki canlı olduğunu söyledi.

Aile’nin akrabasının bildirisine gore ölen aile bu arabada bulunmuşlar, fotoğraf: Facebook sayfasından yayınlandı.

Bu aile aynı arabadaymışlar emniyet güçleri kaynaklarına göre ve kurbanların ailesinin bildirisine göre,Dakuk sınırından Tuzhurmatu’ya doğru gidiyorlarmış polis müfrezesi sandıkları onları yolda durdurmuşlar Deaş teröristleri olduklarını bilmeden hemen silahla saldırmışlar.

Kaynağa göre otomobilin içindekileri hepsi yanmış ve hepside Kerkük halkıymış.

Ölenlerin hepsi Kerkük halkı ve Hazra mahallesinde oturuyorlarmış, 12-3 tarihinde pazartesi günü cenazeleri toprağa verildi, ve aynı mahallede taziye kuruldu.

Kerkük, 12-3-2018, ölen aile’nin isimleri, fotoğraf: KirkukNow

Muhammed Hisham, amcalarından birinin Irak ordusunda bir asker olduğunu, diğerinin ise bir öğrenciydi. Ayrıca, “Fotoğrafların tweeter hesabında yayınlandığını ve suçun sorumluluğunu üstlendiğini” belirtti.

Geçen Eylül ayında Deaş’ın sona ermesine rağmen, zaman zaman Irak kuvvetlerine 18 Şubat’taki bir pusuda Riyad’ın Al-Haşd el-Şaabi’nin 27 üyesini öldürmüşlerdi ayrıca farklı bölgelerde zaman zaman saldırdılar.

Şimdiye kadar, Irak kuvvetleri bölgeyi IŞİD üyelerinden temizlemek için birkaç operasyon başlattı. Son operasyon Pazar günü başladı. Operasyonların medyaya göre, son birkaç hafta içinde 50’den fazla silahlı IŞİD(DEAŞ) üyesi öldürüldü.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15274

Photo Gallery

305 views
Print This Post Print This Post