Kerkük’teki Kürt partiler: Newroz Bayramı ve Newroz’da Kürdistan Bayrağı dalgalanacak

Posted: March 15, 2018 at 10:53 am

Kerkük 20-3-2017, Nawroz kutlamaları sırasında Kürdistan ve Irak'ın Kerkük kalesi üzerindeki bayrağını yükseltti, foto: Karwan Salihi.

Karwan Salihi-Kerkük

Kürt partiler Kerkük’te, Kerkük’te bir araya gelen Kürt partileri, Newroz Bayramı’nı Kürdistan Bayrağı ile kutlama kararı aldı.
Kürt partileri, yaptıkları toplantıda, Nevruz Bayramı’nı Kürdistan Bayrağı ile kutlama kararı aldı. Partiler, Newroz etkinliğine Kerkük halkının coşkulu bir şekilde katılım göstermesini istedi.

Kerkük ili komitesi sorumlusu Şeh Sdik Ahmad (KirkukNow)’a “Newroz kutlamaları her yıl gibi aynı yerde kutlanacak” dedi, ve vali ile sorunlar ile ilgili konuşulmasını istedi.

Kerkük’te bu yıl Newruz kutlamaları, çok tartışma yarattı, 16 Ekim olaylarından sonra Newruz kutlaması ve Kürdistan bayrağının dalgalanması konusunda yasaklanması çalışılıyor.
Toplantı sonrası KYB Kerkük Merkez Sorumlusu Yardımcısı Rawand Mulla Mahmud, Kürt partileri adına KirkukNow’a şu açıklamayı yaptı: Kerkük kentinde özel günleri ortak bir şekilde kutlayacağız. Kerkük halkını Newroz ve Halepçe gibi özel günleri Kürdistan Bayrağı ile kutlamaya davet ediyoruz.

Rawand Molla Mahmud, diğer partiler adına Irak hükümetinin Irak anayasasına göre hareket etmesini ve Kerkük’teki durumu istikrara kavuşturmasını istedi. Ayrıca Bağdat’taki Kürt temsilcilerini de anayasaya itiraz etmek ve adaletsizliği reddetmek için çağırdı.

16,20, ve 21 Mart Kerkük’te halepçe anısına merasim yapılmasına, sonradan Newruz kutlamaları yapılması ve Kentin 1991 Bahar Ayaklanması anılmasına karar verildi.

Dahası, Kürt liderliğinden “Kerkük’teki Kürtlerden bahsetmek ve artık herhangi bir baskıcı otoriteyi kabul etmemek” talebinde bulundu.

Kerkük Kolluk Büyükelçisi Maan el-Saadi yaptığı açıklamada, güvenlik planlarına sahip olduklarını ve Nawroz kutlamaları sırasında şehri korumaya hazır olacaklarını açıkladı.

Kürtlerin referandumu nedeniyle anlaşmazlıklar Bağdat ve Kürdistan Bölgesi arasındaki yüksekliğe ulaştığında, Irak kuvvetleri 16 Ekim 2017’de kolluk kuvvetleri operasyonları çerçevesinde Kerkük’e geri döndü ve Peshmarga geri çekildi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15280

Photo Gallery

666 views
Print This Post Print This Post