Her insan kendi başına
Milli yenilgi partisi

Posted: March 23, 2018 at 12:16 am

Kerkük / Nisan 2014 / bir seçmen Irak Parlamentosu temsilcisini bir oylama merkezinde seçiyor, fotoğraf: Metrografi Ajansı

Kerkük-KirkukNow

Kerkük’te Araplar, Kürtler ve Türkmenler üç ana unsur. Her ne kadar seçmenlerini kaybetme riski altında olsalar da, bu üç bileşenden hiçbiri kendi iç anlaşmazlıklarından dolayı bir ittifak oluşturmayı başaramadı. Mayıs ayında bu yıl yapılacak seçimler için yaklaşık 20 liste ve ittifak olmak üzere üç bileşen yarışacak.

Araplar en çok dağılanlardandır

Araplar, Irak parlamentosu seçimlerine Kerkük’teki en dağınık parça olarak girecekler. Gelecek seçimler için dokuz liste ve ittifak var. Kerkük Vekili Rakan Saeed ve Kerkük’teki Başbakan Muhammed Tamim, en önemli koalisyonlardan biri olan Kerkük’teki “Arap İttifakı” listesinde iki tanınmış aday.

“Tazamun” listesinin başında (Ubedi) kabilesinin lideri Anwar Asi, Badir örgütünün başkanı Hadi al-Amri ve Haşdi Şaabi generallerinden biri de Arapça bir liste oluşturuyor. Aynı zamanda Irak Başbakanı Haidar el-Abadi’nin “Nasr” ittifakı ve Amar al-Hakim’in başkanlığındaki “Al-Hikma” hareketi, eyaletteki diğer bazı listelerin yanı sıra Arap seçmenleri için de mevcut.

Irak Ulusal Konferansı-Kerkük Şubesi başkanı Asil Yasri, Kerkük’teki Arap İttifakı’ndaki katılımcılardan biri olan KirkukNow’a şunları söyledi: “10 siyasi parti bu koalisyonu kurdu. Kerkük’teki Araplar, ortak çıkarları fetheden stratejik bir ortak zemine dayanan ulusal bir proje uğruna oybirliğimizi korumaya karar verdiler ”.

Yarışma, Kerkük’teki Arap oylarına, özellikle de (Nasr, Fath ve El-Hikme) ittifaklarına odaklanıyor. 2014’teki Irak parlamento seçimlerine geri kalan Arap seçmenler, dağılma nedeniyle oylarını koruyamadı; Bu nedenle 12 sandalyenin dışında, Araplar seçimlerde sadece iki sandalye kazandı.

Kerkük / Nisan 2014 seçimlerinde iki kadın oylarını seçim kutularına koydu, fotoğraf: Metrografi Ajansı

Kürtler, bir ittifak ve beş liste

Kerkük’teki Kürt partileri ve diğer tartışmalı bölgeler, önümüzdeki Irak parlamento seçimlerine katılabilmek için birleşik bir liste oluşturamadı. Bu nedenle, seçimler için tek bir ittifakla (üç parti dahil) ve beş bağımsız listelerle yarışacaklar.

Kürdistan Demokrat Partisinin seçim sistemi başkanı Khasraw Goran KDP medyasına şunları söyledi: “KDP, diğer partilerin bir liste ile birleşmiş seçimler için aday olmasını istedi, ancak işler planlandığı gibi sonuçlanmadı, bu yüzden Kerkük’te KDP seçimlerden çekildi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği, Hawpaimani Nishtimani (Vatansever İttifak), Kürdistan İslam Birliği ve Naway Nwe (Yeni Nesil), Sosyalist Parti ve Kürdistan Komünist Partisi ile birlikte Kerkük’te yapılacak seçimler için önde gelen Kürt listeleridir.

Kürt partilerinin birleşik bir liste oluşturmak için beş toplantı düzenledikten sonra bir anlaşmaya varmamış olmasına rağmen, Kürt listeleri (Goran Hareketi, Kürdistan İslami Topluluğu Demokrasi ve Adalet İttifakı) arasında Nishtiman(Ulus) adı altında bir koalisyon kurdu. Tartışmalı alanlar için.

Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu (BYSK), 15 Şubat’taki liste gönderim sürecini sonlandırdı; Ayrıca, gelecek Irak parlamento seçimleri için 11 Ocak’ta ittifakların kayıtlarına son verdi.

Irak’ın BYSK başkan yardımcısı Rizgar Haji Hama, KirkukNow’a şunları açıkladı: İttifakların kaydı bitti, bu nedenle Kürt partileri, adını değiştirmeden Goran, İslami Grup ve Hawpaimani ortak listesine girmek zorunda kaldılar, ancak bu işe yaramadı.

Kürtler, önceki seçimlerde aslan payına sahip oldukları ve sekiz sandalye kazandıkları için en büyük avantajlara sahiptiler. Ancak, 16 Ekim olaylarından sonra Kürdistan Bölgesel Hükümetinin güvenlik güçlerinin çekilmesi, Kerkük’ü Irak askeri birliklerine teslim etmekten suçlu bulundukları için önde gelen parti oylarını (KYB) olumsuz etkileyebilir.

Kerkük / 9-9-2017 / Türkmen Partileri basın toplantısı, fotoğraf: İbrahim Ali

Bir ittifakla Türkmen ve güçlü listelerinde adaylar var

Türkmenler, güçlü koalisyonları nedeniyle Kürtler ve Araplarla kıyaslandığında daha iyi şansa sahipler. Fakat oylarını kaybetme riski altındalar çünkü bazı güçlü Türkmen karakterleri Nasr, Fath ve Hikma gibi diğer ittifaklara katıldı.

Erşed Salihi başkanlığındaki Türkmen Cephesi ve Kuzey Irak’taki Badr Örgütü’nün eski İnsan Hakları Bakanı Muhammed Mahdi Bayati başkanlığındaki Fetih listesi, Irak’taki iki büyük Türkmen listesi olarak kabul ediliyor. Diğer listeler ve ittifaklar hakkında diğer partiler ve Türkmen bileşen adayları listelenmiştir.

Türkmen Siyasi Aktivisti Çetin Bayraktar, Türkmen çok listelerini ve adaylarını yorumladı. Bayraktar, KirkukNow’a şunları söyledi: “İki Türkmen listelerinden başka, diğer adaylar ve partiler farklı Irak listelerine dahil edildi, örneğin: Türkmen politikacı, Turhan Müfti, Nasr listesinde, Kerkük’te Ata Türkmen Partisi’nin lideri Amar Kahya Falih Fayaz ile Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı seçimlere katılacak ”dedi. Ayrıca, kadın Türkmen siyasetçilerden biri olan Jale Neftçi, Haidar el-Abadi’nin (Nasr) listesindeki bir adaydır.

Türkmen Cephesi lideri Erşed Salihi, seçimlerde Türkmenlerin dağılımından endişe duyuyor. Ayrıca Kerkük ve Tuzhurmatu’daki Türkmen adaylarının oybirliğinin önemini vurguladı, çünkü anlaşmazlık hedeflerine ulaşma yolunda duracak.

17 Şubat’ta Kirkuknow muhabirinin katıldığı basın toplantısında konuşan Salihi, “Büyük listeler arasında büyük farklar var, örneğin (Şii Ulusal İttifakı) seçimlere dört-beş listelere katılıyor, ancak bu Türkmenlerin içinde sorun yaratacak. çünkü, eğer başarısız olursak, sonuç olarak Türkmenlerin parlamentoda temsilcisi olmayacak ”dedi.

Irak ‘ın seçim komisyonu, ülkenin bir sonraki parlamento seçimleri için 12-5-2018’ i belirledi. 200’den fazla parti ve ittifak, tüm illerde 329 sandalyeye ulaşma konusunda rekabet ediyor ve 24 milyon insan oy kullanma hakkına sahip.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15306

Photo Gallery

1,129 views
Print This Post Print This Post