Temsilciler Meclisi seçimlerin yasasının okunması
Nasıl oy verilir ve yarı-elektronik oy nedir?

Posted: March 30, 2018 at 12:46 am

Bağdat, Nisan 2014, Irak'taki genel merkezde Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu (BYSK) personeli çalışıyor, Fotoğraf: Metrografik Ajansı.

KirkukNow

Irak meclis üyeleri seçimleri 12 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak, 45 kuralına göre Meclis üyesi seçimleri 2013 yılında yapıldı. Birçok sorunlar ve boykotlar seçime karşı yapıldı ve toplantıları boykot ettiler, ancak ikinci yasa kabul edildi.

Yaklaşık iki ay sonra Irak Parlamento seçimleri Saddam rejimi döneminden sonra yani 2003 yılından beri dördüncü kez yapılacak, Irak komisyon yüksek bağımsız seçimleri istatistiklerine göre 24 milyon 33 bin ve 494 seçmen Irakta oy verme hakkına sahip. Ve bu sayıda üç milyon 300 bin seçmen ilk defa oy verme hakkına sahipler (1997,1998,1999,2000) doğumlu olanlar.

Seçim,27 ittifak komisyon tarafından onaylandı,(143) parti tarafından oluşturuldu,ayrıca 204 farklı parti ittifakta değiller sadece seçimlere katılıyorlar.

Komisyon, 2014 yılında başlayan ve 37 ay süren biyometrik kayıtların benimsenmesi başta olmak üzere yaklaşan seçimlerle ilgili yeni tedbirler aldı ve BMMYK yarı açık oylama sistemini de kabul etti.

Seçim kanunundaki değişiklikler nelerdir ve nasıl oy verilecek?

Irak Temsilciler Meclisi seçimleri yasasında yapılan ilk değişiklikte, Konsey üyeliğine adayın seçime katılma lisansına veya eşdeğerine sahip olmasını talep etmek için, ancak ikinci değişiklikte, hazırlık sertifikasına sahip adayların seçim listelerindeki aday sayısının% 20’sinden fazla olmamak üzere veya eşdeğeri.

“Sayma ve oyların sayısını ayırmak elektronik şekilde olacak, ancak oylama elektronik değil”

Bağımsız seçim yüksek komiserliği (BSYK) göre Parlamento seçimleri için oylama 12 Mayıs günü saat 8.00’de başlayacak ve aynı gün saat 18: 00’a kadar devam edecek.

Seçim yasasına göre, Temsilciler Meclisi seçimleri açık bir liste şeklinde yürütülmekte olup, seçmenler listeye veya listeye ve adaylardan birine oy verme hakkına sahiptir ve bireysel adaylık mümkündür.

Seçim yasasına göre, önümüzdeki seçimlerde oylama yarı-elektronik, yani seçmenin oy pusulalarını eline alması ve oy kullanması anlamına geliyor, ancak sayım işlemi elektronik sonuç hızlandırıcısı kullanılarak gerçekleştiriliyor.

Halepçe, 2010 yılında Irak Temsilciler Meclisi seçimlerinden, seçmen listelerinde ismini arayan bir kadın, fotoğraf: Metrografik ajansı

Bu, bir önceki seçimlerde oylama işleminin tamamen el ile yapıldığı ve oylamadan sonra oyların Komisyon personeli tarafından ve siyasi listelerin temsilcilerinin gözünden önce sayıldığı ve daha sonra sandıklar Komisyonun genel merkezine gönderilecek.

Irak Yüksek Seçim Komisyonu üyesi Saeed El-Kakai KirkukNow ile yaptığı röportajda, “Oylama sayımı el ile değil, gereklilik olması ve el ile oy sayımı sorunlarının olduğundan emin olunması ve listelerin temsilcileri son raporlarını yazıyor.” Dedi.

Komisyon, sahtekarlık olaylarını ve oy kullananların oylarını manipüle etmek için bu tedbirleri aramaktadır ve bu durum, bir dizi listenin ve siyasi kurumların, önceki seçimlerde Irak’ın bazı bölgelerinde ihlalleri kaydetmeye başladığı bir zamanda ortaya çıkmaktadır.

El-Kakai “% 100 ihlalleri önleyebilecek hiçbir yöntem veya aygıt yoktur, ancak ihlalleri ve sahtecilikleri azaltmaya katkıda bulunabilirler” dedi.

Irak Temsilciler Meclisi seçimleri yasasına göre Temsilciler Meclisi’nin meclisleri, illere idari sınırlarına uygun olarak dağıtılmakta ve başka bir seçim bölgesi seçiminin oyu sayılmaktadır.

Böylece illere dağıtılmış parlamento sandalyeleri:

Anbar 15 sandalye, Babil 18 koltuk, Bağdat 69 sandalye, Basra 25 koltuk, Dohuk 11 sandalye, Dhi Qar 19 koltuk, Diyala 14 koltuk, Irbil 15 koltuk, Karbala 11 koltuk, Kerkük 12 koltuk,Nineveh 31 koltuk, El-Qadisiyah 11 koltuk, Salahaddin 12 koltuk, Sulaymaniyah 18 koltuk, Vasit 11 koltuk.

Temsilciler Meclisi, mevcut oturum için (328) üç yüz yirmi sekiz sandalyeden oluşuyordu, ancak Temsilciler Meclisi seçimlerinin yasasına yapılan ikinci değişiklikle, Wasit eyaletindeki faili Kürtlere bir kota ayrıldıktan sonra, bir sonraki oturum için koltuk sayısı 329 sandalye olacak.

İdari sınırlara göre illerde meclisin (320) üç yüz yirmi koltuğunu dağıtılmış ve (Kota) bileşenleri dahil olmak üzere dokuz sandalye oluşmakta.

Irak Anayasası’nın 49. maddesine göre Temsilciler Meclisi, tüm halkı temsil eden ve halkın tüm diğer unsurlarının temsilini göz önünde bulunduran Irak halkını temsil eden yüz binlerce kişi için bir koltuğa sahip bir dizi üyeden oluşuyor.

Tartışmalı Sant Lego sistemi

Irak Temsilciler Meclisi’nin seçim yasasına göre, koltuklar, Sant Lego’nun değiştirilmiş sistemine göre yarışan listelere tahsis edilmiştir.Yarışma listeleri için doğru oylar, seri numaralarına (1.6, 9, 7, 5, 3, vb.) Ve seçim bölgelerine tahsis edilen koltuk sayısına bölünmüştür.

Kürt blokları da dahil olmak üzere Irak Temsilciler Meclisi’nin bir takım blokları, Sant Lego sistemine itiraz etti ve muhaliflere göre, bu sistem büyük partilerin zaferine ve küçük dışlanmaya yol açıyor.

Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu üyesi olan Said Kakai, St. Lego büyük partilerine hizmet edecek bir sistemdi ve bu sistemin sadece Irak’ta uygulanmayacağını ve dünyadaki demokratik ülkelerin çoğunun Sant Lego sistemine göre faaliyet gösterdiğini söyledi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15374

Photo Gallery

807 views
Print This Post Print This Post