Yezidiler Kota sistemini aşmak istiyorlar

Posted: April 1, 2018 at 3:20 pm

Laliş,11-10-2017, Yezidilerin bayramı, Fotoğraf: Muhanned Sincari

Naynawa_Muhanned Sinjari

Dört liste Yezididen ve başka partilerden 49 aday oy kazanmak için Naynawa’da yarışıyorlar ve bir sandalye alabilmek için.

Yezidi listesinde 49 aday var, listelerde 27 aday (Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Kürdistan Demokrat Partisi), Ve Naynawa valisi Nawfal al-Akub listesinde bir aday var.

Yezidi Demokrat Partisi listesinde Kammu, “Listede çeşitli Yezidi bölgelerinden 16 aday yer alıyor ve biz de kota koltuğunda oy kullanmamak için üç listenin kota koltuğundan vazgeçtik” dedi.

 “Yezidilerin tüm alanlarında rekabet güçlü olacak”

Mecid Hasan, Yezidi listelerindeki Kürdistan Komünist Partisi için “Kürdistan Demokrat Partisi yerel sekreteri KirkukNow’a” Naynawa ile bağlantılı olarak, Naynawa valiliğini Yezidi Demokrat Partisi listesindeki adaylardan birinde çalışacağız “dedi.

“Yezidi listesinde yer almak için dört Yezidi listesinin görüşlerini birleştirmek ve kontenjan için bağımsız bir aday üzerinde anlaşmaya devam etmekle birlikte, ne yazık ki reform hareketindeki kardeşlerin ısrarı ve münhasıran kota sandalyesi haline gelmesi nedeniyle başarılı olamadık.

Bağdat, 2017, Irak Milletvekili Meclis Toplantısı, Fotoğraf: Milletvekili Meclis Medyası

Dünyadaki Yezidiler’in sayısı, 2003 öncesinde ve 2014’ten sonra istatistiklere göre Irak’ta 450 bin kişi dahil olmak üzere yaklaşık 700 bin kişidir ve burada “Deaş” devlet örgütü tarafından soykırıma maruz kalmışlardır. Hazırlıkları ile ilgili olarak yaklaşık istatistikler.

“Yezidilerin oylarını koruma hakkı var”       

Yezidi adayları arasındaki seçim yarışmasının ortasında, Avrupa’daki Yezidi Konseyi sözcüsü Ebu Şüja el-Danai’nin KirkukNow’a yaptığı Haydar Shushu (Yezidi Demokrat Partisi) listesine giren kendileri için bir ses vardı: Yezidiler’in Avrupa’da Yezidi Demokrat Partisi listesinde yer alan bir aday ve programımız gençleri Yezidileri bir sonraki mecliste temsil etmeye teşvik etmeyi ve adayın Avrupa’daki halkımızın sesi ve geliri konusunda da zafer kazanmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Yezidi Demokrat Partisi genel başkanı Sonia Salem, “Yakında yapılacak seçimler hiç de kolay olmayacak, Yezidi temsilciliği beklendiği gibi olmayacak ve Yezidi adayıyla eşleşmeyecek” dedi. Yezidi adayı olarak burada rol ve temsil bekliyorduk “dedi. Yezidi kadınlar için daha büyüktür ve yerini sadece sayıları değil, sayıları tamamlamayı amaçlayan listelerde, bugün kadınlara seslenen Yezidi kadın sadece parlamentoda değil aynı zamanda bütün dünyaya da seslendi.

Naynawa ili, Silahlı bir Yezidinin Sincar ilçesinde yıkılmış evlerin arasında, foto: Hawre Halit –Al-Jazira sitesi

2014 seçimlerinde Yezidi seçmenlerinin oylama gücü Yezidi Demokrat Partisi için sadece bir milletvekili olan milletvekili kazanan 76 adayla yaklaşık 200 bin oy aldı ve Reform ve İlerleme Hareketi’nden Hacer Akrep Yezidi kota koltuğunu kazandı.

Ayrıca Duhok valiliği kasabalarında Yezidiler bulunuyorlar ve Ağustos 2014’te Sinjar ve Baashiqa bölgelerini kontrol ettikten sonra Naynawa ve çevresi Deaşlı teröristler tarafından toplu cinayetler, göçmenlik ve adam kaçırma olaylarına maruz kalmışlardır.

Irak Temsilciler Meclisi, 22-1-2017 genel seçimlerine 12 Mayıs’ta oy kullanma yönünde oy kullandı.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15389

Photo Gallery

1,243 views
Print This Post Print This Post