Başbakanlıkta Şiilerin rekabeti

Posted: April 2, 2018 at 12:13 am

Najaf, 2014, genel oy, vatandaş oy kullanmasında oy kullanmasına yol açtı Fotoğraf: Metrografik ajansı

 

Yasin Taha

Irak seçimleri, Mayıs 2018’de, öncüllerinin koalisyonlar ve koalisyonlar tarafından mezhepçi ve ulusal birliktelik tarafından savaşılmasından farklı olarak, tüm bileşenlerin parçalanmasını bekliyordu. Bu faydayda yer alan 88 yarışma listesinden yaklaşık 7 bin adayın katılacağı büyük rekabete rağmen, Siyasi geleneklere uygun olarak bir sonraki başbakanı aday gösteren Şii listelerine dikkatin çekilmesi, Anayasa’nın 2005 yılında Irak’taki Şii bileşenlerin halk çoğunluğunun oluşturulmasından beri yaygın ve yazılmamıştır. Sünni ve Kürt listelerinin rolü, Şii inşaatının tamamlanması ve bazı bakanlıkların ve iktisapların paylaşılmasıyla sınırlıdır. Bir sonraki başbakanın özelliklerini özetleyen Şii arena beş büyük koalisyona bölünmüş durumda. Ve bir dizi yerel liste Hanan el-Fatavi ve “yetkinlikler” Haitham Juburi gibi güçlü bölgesel yayılmıştı.

Şu anda medya alanında yayınlanan en tanınmış Şii listeleri, Başbakan Haider Abadi’nin ülkenin yönetim lideri olarak başkanlık ettiği koalisyon oldu. Amerika ve Batı ülkeleri bu listeyi tutarsız göstergeler ve hareketlerle destekliyorlar, Organizasyonun bir kalesi olan Musul’un merkezinde Aralık 2017’de resmen ilan edilen Daeş’in zaferinden sonra “zafer” adını taşıyor. İttifakın duyurusu, İslami Üst Kurul gibi büyük taban örgütleri ve siyasi destekçileri içeren El-Baba ittifakının lansmanı ile aynı zamana denk geldi. “Fetih” unsurları savaştı ve zaferin askeri olarak başarılmasını teşvik etti ve katkıda bulundu ve çoğunluğu kölelerin ittifakının tersine, İran’ın etkisi üzerine hesaplandı, Bir yanda bileşenler ve Tahran’a olan yakınlığını tamamlamak ve İran siyasi ve dini modelini hukukçuların hakimiyetinde tekrarlamak ve orduya ittifak eden kuvvetlerin varlığını desteklemek için.

“Zafer” ve “fetih” iki listesi, eski Başbakan ve mevcut Nuri el-Maliki’nin başkan yardımcısı olarak bilinen geleneksel Şii ittifaklarına paralel olarak başladı, “bir devlet yasası koalisyonu,” Ve Şii din adamı Moqtada el-Sadr’ın desteklediği ve “Reform için Asrun” un desteklediği ve Sadistlerin İslamcıların bir bütünlüğünü ve sivil halkın ve solcu komünistin eşi görülmemiş bir durumun altında yer almasını destekleyen bir başka, Yarım asırdan fazla bir süre önce toplumun liderliğini devralan geç dini otorite olan Muhsin el-Hakim’in Ammar el-Hekim torununun önderliğindeki bilgelik akımının listesine ek olarak.

“Müttefik” deki hızlı değişiklikler nedeniyle Şii seçim haritası istikrar kazanmadı

Ana Şii partileri, 12 Mayıs’ta başbakanın erken ve öncesinde yapılması planlanan tartışmayı çözen büyük bir ittifak içinde en büyük sayıyı düzenli hale getirmeye çalıştılar, ancak Şii seçim haritasındaki hızlı değişiklikler nedeniyle Şii seçim haritası istikrara kavuşmadı. Bu, yıllarca bilinen ve oyunun nüfuzunu ve parasını yaratan pozisyonlarını çözmeyi amaçlayan bir oyunda, oyun kartlarının karıştırılması ve yeniden dağıtılması sürecine yol açtı.

Zaferlerin zaferinden galip gelen “zafer” ve “fetih” in girişine rağmen, Abbadi liderliğindeki bir seçim ittifakı destekçilerinin birçoğunun “büyük bir zafer” olmasına karşın, esas olarak her birinin doğası ve hedefi nedeniyle kırılgan birliği, birkaç saatten fazla sürmez. Askeriyenin savunuculuğunu ve yenilgisini izleyen bir dönemden sonra, yeni Şii kuvvetleri arasında.

Abbadi kampında kazandığımız iyimserliğe rağmen, spekülasyon ve şüpheler, rakibinin huzurunda ikinci bir döneme kolayca erişebilmeleri ile ilgili olarak büyüyor, hala etkisi devam ettiren ve seyirciler kitlesel mitingler kadar güçlü görünüyor ve Abadi’ye giden yolu engellemek için çabalayan geleneksel Nuri el-Maliki. Bununla birlikte, reddetme kartlarını, yüzünde, Musul’un düşüşü başta olmak üzere, bir bilgelik dönemi boyunca hesaplanan başarısızlıkların zemini karşısında kaldırması durumunda, kendi seçim bölgesinden rakip bir aday veya rekabetçi bir şahıs olarak kendini gösterdi.

Tahminler, beş büyük Şii siyasi ittifakının seçim sonuçlarının birleştiğini gösteriyor

Gözlemcilere göre, Şii siyasi bloklarınkine benzer bir şekilde rekabet ettikleri için, beş büyük Şii siyasi ittifakının seçim sonuçlarının birbirine yakın olduğu tahmin edilmektedir. Seçimlerden kısa bir süre sonra hükümet koltuğu için şiddetli rekabeti öne süren 328 milletvekili arasından Şii seçmenlere tahsis edilen 185 sandalye, en az 165 oy (50 + 1) ve farklı bileşenler elde edilmesini gerektiriyor.

Bu Şii seçim kesiminin ışığında, Kürtlerin ve Sünnilerin çoğunluğu, özellikle de önceki dönemde rakiplerini kazanması muhtemel olan Kürt ittifakının dağılması altında El-Qubban yumurtası rolünü oynayabilecek Sünni ittifakları elde etmek için kazanmayı amaçlayan Şii ittifaklarını çekmek hedefi olacak.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15394

Photo Gallery

879 views
Print This Post Print This Post