(KirkukNow), seçim için ilk adayın (Ali Almaz)’ın öldürülmesiyle ilgili son gelişmeleri yayınladı

Posted: April 3, 2018 at 12:10 am

Ali Almaz Gayib Fotoğraf: Ali Almaz’ın facebook sayfasından alınmış

Ibrahim El-Ubeydi_Kerkük

Ali Almaz Gayib, Kerkük  Üniversitesi öğretmeni olan Irak parlamento seçimlerinde  ilk aday, terörist  saldırısına uğradı,

Ali Almaz siyasi ve hukuk fakültesinin öğretmeni, Salı günü 6-2 öğleden sonra kendi otomobilinde bağdat yolu bölgesinde Kerküğün merkezinde silahlı saldırıya uğradı ve saldırı anı hayatını kaybetti.

Kerkük il meclisi üyesi ve Türkmen unsurlarından olan Najat Hussein (KirkukNow)’a ” Ali Almaz Üniversite öğretmeni siyasetle uğraşan ve Irak parlamentosu seçimlerine aday olmuştu” dedi.

Ali Almaz 30 yaşındaydı Türkmendi ve üniversite güvenlik bölümünde’de çalışmış.

30 yaşındaki Ali Almas, Kerkük Üniversitesinde Güvenlik İzinleri Daire Başkanlığı’nda görev yapmakta, Hukuk ve Siyaset Bilimi Fakültesinde öğretim görevini yürütmekte olup, yaklaşan Irak parlamento seçimlerinin ilk adayı olarak kabul edilmekte.

Ali Almaz Gayib seçim adayı ve üniversite öğretmeni Kerkük şehrinde otomobilinde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

“Suikastta yer almakla suçlanan ve şüpheliye ulaşan şüphelilerin bir kısmı tutuklandı. Kerkük’teki Suç Önleme Müdürlüğü ve Kerkük’teki Ulusal Güvenlik Servisi’nde tutuluyorlar.”

Kerkük Üniversitesinin başkan yardımcısı, Ali Almas’ın üniversitede kimseyle ilgili bir problemi olmadığını, ancak yazı hakkında daha fazla bilgi vermeden üniversitede görev almaya aday olduğunu söyledi.

Ali Almas’ın kardeşi “Güvenlik güçleri suikast düzenlemek için kullanılan araçları belirleyebiliyorlardı, ancak şimdiye kadar katili tutuklayamadılar” dedi.

D.Omar İnce üniversite başkanı yardımcısı (KirkukNow)’a “Salı günü öğlene kadar Ali Almas üniversitedeydi öğleden sonra üniversiteden ayrılıp berbere gidip sonra otomobiline dönerken otomobilin içinde silahlı saldırıyla öldürüldü” dedi.

Omar ince ” emniyet güçleri soruşturma yapıyorlar ve soruşturmanın sonucunu bekliyorlar Ali Almas üniversitede hiç bir sorunu yoktu ama seçimlere aday olmuştu” dedi. Aynı zamanda pozisyon almak için kendini aday olarak seçmiş diye ekledi.

من هو علي الماس، الاستاذ الجامعي الذي قتل في كركوك؟

من هو علي الماس، الاستاذ الجامعي الذي قتل في كركوك؟علی‌ ئه‌لماس، ئه‌و مامۆستایه‌ی‌ زانكۆ كه‌ له‌ كه‌ركوك كوژرا كێ‌ بوو؟

Geplaatst door KirkukNow op woensdag 7 februari 2018

Olaydan sonra polis güçleri bir kaynakta KirkukNow’a “kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğrayıp sonradan kaçtıklarını ayrıca soruşturmanın sonuçları henüz belli değil” dedi.

Ali Almas şii mezhebinden olan ve Turkmen soyundandı cenazesi dün gece şiilerin kutsal bir yeri olan kerbelaya götürüldü.

Najat Hussein “Neden öldürüldüğü bilinmiyor ancak seçimlerde adaydı,üniversite emniyet komitesinde çalışıyordu ve aynı zamanda öğretmendi bu üç sebepten dolayı öldürülmüş olabilir” dedi.

Güvenlik kaynağı, güvenlik hizmetlerinin katili bulmasını ve yasaya göre onu bulup cezalandırabileceğini teyit etti. “Tıpkı iki ay önce suikast düzenleyenleri, Kerkük Emniyet Müdürlüğü görevlilerinden birine ve katillerden birinin yanı sıra, katillerden bir çoğu tutuklandı ve mahkum edildi.”

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15399

Photo Gallery

3,364 views
Print This Post Print This Post