KDP, binlerce seçmene bel bağlıyor

Posted: April 3, 2018 at 8:32 pm

Kerkük / 2014: Kürdistan Demokrat Partisinin(KDP) Irak parlamento seçimlerine hazırlık kampanyası. Fotoğraf: Parti Medyası

KirkukNow

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), tartışmalı bölgelerdeki güvenlik durumunun istikrarsızlaştırılması bahanesiyle Kerkük ilindeki Irak parlamento seçimlerini boykot etme kararından ötürü binlerce seçmen ve destekçiye itimad ediyor.

Kürdistan Demokrat Partisinin bu yılın Ocak ayı ortasında verdiği kararda, seçimlerin boykotunun nedeni 16 Ekim 2017’de bu güçlerin geri dönüşünden sonra merkezi hükümetin “kampı” güçleri tarafından yapıldığı açıklandı.

“12 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak Kerkük’teki Irak parlamento seçimlerine katılmamaya karar verdik. Çünkü bu bölgeler askeri işgal altındaydılar” diyen Kerkük-Garmiyan’ın Kürdistan Demokrat Partisi liderlik konseyi üyesi Adnan Kerküklü (KirkukNow)’a açıkladı, ve istikrarsız, bu yüzden seçimler bu atmosfer altında yapılmıyor.”dedi.

Karkuki’nin sözleri, boykot kararının özel ifadesinde anlatılana karşılık geldi: “işgal” terimi, Peşmerge güçlerinin çekilmesinden sonra Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelere ordu ve diğer federal güçlerin geri dönüşünü tanımlamayı amaçlıyordu.

Kerkük askeri işgal altında ve istikrarsız

Ordunun geri dönüşü, Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkilerin referandum süreci nedeniyle azami kriz döneminden sonra geldi ve o zamandan bu yana Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde Kürdistan Yurtseverler Birliği ile ortak olan Kürdistan Demokrat Partisi, tartışmalı alanların çoğuna ulaştı.

Tartışılan bölgeleri genel olarak boykot etme kararı ancak daha sonra Kerkük, Diyala ve Salahaddin illerine katılmama kararı alındı ve daha sonra Kerkük’ün kararını diğer bölgeler dışında tutmak için son değişikliği yaptı.

Kürdistan Demokrat Partisinin seçim komisyonu başkanı Hasraw Goran, partisinin medyasıyla yaptığı bir röportajda 17 Ocak’ta yaptığı açıklamada, “parti, Naynawa, Sinjar ve Mahmur illeri sınırları içinde özellikle Kerkük ilinde olduğu gibi seçim sürecine katılıyor” dedi.

Kerkük, Temmuz 2017: Kerkük Kalesi yakınlarındaki Şehir Pazarı. Fotoğraf: Bınar Serdar

Kerkük’te 2014 yılında yapılan Irak parlamento seçimlerine göre 63 bin oy alan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kerkük’te toplam 13 sandalyeyle Temsilciler Meclisi’nde iki sandalyeye sahipti.

Kerkük vatandaşları, Kürt partilerinin performansını eleştirmelerine rağmen, boykot yerine sözlerini kabul etmelerini ve birleştirmelerini istedi.

Kerkük Elektrik Bölümü çalışanı Layla Ali, KirkukNow’a “Önceki seçimler benim için bir sorun değildi, fakat şimdi, bu seçimler için KDP ve diğer bütün partilerin buna katılması gerekiyor, çünkü milletin kaderini belirliyor.”dedi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), boykot kararının tüm Kürt partileri için tek bir seçim listesi oluşturma çağrısını kaldırması çağrısında bulundu.Çok sayıda toplantıdan sonra, Kürt partileri bir anlaşmaya varmadılar.

Kürdistan Demokratik eyaleti kitleleri için seçimleri boykot etti

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile son birkaç yıldır bölgelerin çoğunda müttefik olan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYK), Demokratik kararın yaklaşmakta olan seçimlere katılmamasını eleştirmiş ve boykot talebini reddetmiştir.

Rawand Mulla Mahmud, Kerkük Kürdistan Merkezi yetkilisi yardımcısı Yurtseverler Birliği’ne bağlı (KirkukNow)’a yaptığı açıklamada ” Kerkük için Kürdistan Demokrat Partisinin boykotu … kitlelere karşı ihanet etti, çünkü bu seçimlerden önce oyları vardı ve boykot edilecek hiçbir şey yok” dedi.

Molla Mahmud, “Demokratın görevi üzerinde bir etkisi var ve önceki seçimlerde Kerkük’teki Temsilciler Meclisi’nde iki sandalye kazandılar. Bu sefer iki sandalye alabildiklerini biliyorlar, bu yüzden geri çekildiler.” Dedi.

Kerkük, 2010, Irak Temsilciler Meclisi seçimlerine katıldığı sırada bir Kürt vatandaşı, Fotoğraf: KirkukNow

Öte yandan KDP, diğer bölgeleri boykot etmeye istekli değildi, ancak Nineveh, Diyala ve tartışmalı diğer bölgeleri için erken seçim listeleri oluşturdular, ancak Kerkük ilini aynı gerekçeye sahip oldukları gerekçesiyle Kerkük ili için kullandıkları aynı bahane olsalar bile.

Kürdistan Demokrat Partili (KDP) seçim bürosu yetkilisi, “Naynawa eyaletindeki taraftarlarımızın ve taraftarlarımızın çoğu kendi bölgelerinde değil, Kürdistan bölgesinde yerlerinden edilmiş durumdalar, dolayısıyla Naynava’daki durumun katılımımız üzerinde çok az etkisi oldu.” Dedi.

Nayneva eyaletinde Nisan 2014 seçimlerinde, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) valilik için ayrılmış 34 sandalyeden altı sandalye kazandı, ancak parti Diyala ve Salahaddin illerinde herhangi bir sandalye almadı.

İbrahim Aziz, Hanakin partisinin 15. şubesinin seçim bölümü başkanı, KirkukNow’a ” Taraftarlarımızın ve yandaşlarımızın talebi üzerine kararımızı yeniden gözden geçirdik ve Parti liderliğini onayladıktan sonra Diyala ilindeki seçimlere katılmaya karar verdik. ” dedi.

Hanaqin’deki durum Tuzhurmatu ve Kerkük’teki durumdan farklıdır

Parti yetkilisi, kararın yeniden gözden geçirilmesinin nedenini, aralarında bazı hususta yer alıyor, ve “Hanaqin’deki durum Tuzhurmatu ve Kerkük’teki durumdan farklıdır, çünkü buradaki insanlar uzaklaşmamış ve yerlerinden olmamışlar, ilçede cinayet ve yağmalama yoktur” dedi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), merkezi güçlerin başta Kerkük olmak üzere ihtilaflı bölgelere dönüşünde ilk ezik olarak kabul ediliyor ve karargahlarının çoğu yakılıp ele geçirildi – onlar orada partizan faaliyetlerine geri dönemediler.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) liderlik konseyi üyesi Adnan Karkuki, “16 PKK genel merkezine Kerkük’te el konulmuş, imha edilmiş ve yağmalanmış, 28 sivil toplum örgütü ve örgütü de devralmıştır.”

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15404

Photo Gallery

1,016 views
Print This Post Print This Post