- Kirkuk Now - http://kirkuknow.com/turkmen -

Türkmen Cephesi, Peşmerge güçlerinin Kerkük’e dönüşü konusunda uyardı

KirkukNow

Irak Türkmen Cephesi Çarşamba günü (4-2-2018) yaptığı açıklamada, Peşmerge güçlerinin Türkmen bileşenine danışmadan Kerkük ve diğer ihtilaflı bölgelere döneceklerini ve yayılmasını önlemek için yasal yollara başvurma tehdidinde bulunacakları konusunda uyardı.

Türkmen Cephesi başkanı Erşet Salihi, (KirkukNow) ajansına yaptığı açıklamada, “Türkmen bileşenine danışmadan alınan güvenlik dosyasında tek taraflı herhangi bir adım aleyhine uyarıda bulunuyoruz ve Kerkük’teki güvenlik dosyasının yönetimine Peşmerge’nin katılımını reddediyoruz ve Anayasa ile garanti altına alınan yasal yollara başvuracağız bu yayılmayı önlemek için” dedi.

ABD ve İngiltere, Peşmerge güçlerini, taraflar arasında devam eden müzakereler ve bu güçleri geri vermek için Peşmerge Bakanlığı’nın onayını alarak Irak güçleri ile koordineli olarak “tartışmalı bölgelere” geri getirmeye çalıştığı bir zamanda ortaya çıkıyor.

“31 Aralık 2018’de Irak Temsilciler Meclisi’nin kararını onaylıyoruz, ki bu da Kerkük’teki herhangi bir güvenlik merkezinin ya da federal olmayan güçlerin varlığının ve tartışmalı bölgelerin açılmasının ve bu alanlardaki güvenliğin sadece federal otoriteyle sınırlandırılması gerektiğini belirtiyor.” Salihi bu açıklamayıda sözlerine ekledi.

Irak Temsilciler Meclisi’nin 31-10-2017 tarihli konuşmasında, Kürt makamlarının yokluğunda, federal otorite dışında herhangi bir güvenlik merkezinin açılmasını ve Kerkük’teki devletin elinde ambargo ve tartışmalı alanlarda silah ambargosu olmasını engellemek için sesini duyurdu.

Kalar, 26-12-2017, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin güçleri Foto: KirkukNow

Erşed El-Salihi’ye göre, “Başbakanlık Bürosunun Peşmerge güçlerinin ilin sınırlarının dışında yeniden konuşlandırılmasına izin vermemesi, Irak Temsilciler Meclisi’nin kararını doğruladı.”

Kürdistan Bölgesel Hükümetindeki Peşmerge hükümetinin genel sekreteri Jabbar Yawar, KirkukNow’a “ABD ile İngiliz askeri heyeti 27 Mart’ta Kürdistan Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı ile askerlerin geri dönüşünü tartışmak üzere üst düzey bir ABD-İngiliz askeri heyetine bir araya geldi, Peşmerge, Kerkük’e ve Bağdat ile Erbil arasındaki diğer tartışmalı bölgelere geri döndü” dedi.

Peşmerge Bakanlığı’nın (KirkukNow)’ın aldığı bilgilere göre Amerika Birleşik Devletleri, ilk ve ikinci Peşmerge kuvvetlerinin tugayını, doğrudan silahlandırma ve eğitmek, Kerkük’ün kuzeybatısındaki Dibs ilçesine başka bir tugayın iadesini denetleyen Kerkük vilayetine geri yüklemeyi amaçlamaktadır.

Peşmerge güçleri tarafından tartışmalı bölgelerin Deaş’a karşı yürütülen dört yıllık savaştan sonra, Peşmerge güçleri bu bölgelerden 16 Ekim’de çekildi ve Irak kuvvetleri, Irak Silahlı Kuvvetleri Komutanı Haider El-Abadi’nin aldığı kararla 25 Eylül 2017 tarihinde Kürdistan bölgesinin referandumu sonrasında geri alındı.