Irak’ta seçmene yedi milyon biyometrik seçmen kartı dağıtıldı

Posted: April 6, 2018 at 1:27 am

Kerkük, 2014. Irak Parlamento Seçim Süreci. Fotoğraf: Kirkuknow

KirkukNow

Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu (BYSK), Irak ‘ta yedi milyon biyometrik seçmen kartının dağıtıldığını ve merkezlerinden bu kartlarla işlenebilecek yasadışı işlemlerin önlenmesi sürecini doğru bir şekilde gözlemlediklerini belirtti.

Şimdiye kadar, on bir milyon biyometrik seçmen kartı kaydedildi ve tamamlandı ve sadece yedi milyon kart çıkarıldı, ancak geri kalanı seçimlerden önce dağıtılacak, komisyonun baş yardımcısı Rizgar Hama Mhedin Kirkuknow’a söyledi.

Eski elektronik seçmen kartları, seçmenlerin fotoğraflarını içermezken, yeni biyometrik seçmen kartları parmak izleriyle kaydediliyor ve seçmenlerin fotoğraflarını da içeriyor. Üstelik komisyon, seçmenlerin eski kartlarını gelecek seçimlerde oy kullanmalarına izin vermeye karar verdi.

Medyada bu kartlarla yapılan yasadışı anlaşmalar hakkında yayılan söylentilerden sonra komisyonun baş vekili, bu kartlarla ilgili herhangi bir işlem yapılmasını engellemek için süreci merkezlerimiz aracılığıyla gözlemlediğimizi söyledi.

Kerkük, 2014, Elektronik seçmen kartları Irak parlamento seçimleri için örnek teşkil ediyor. Fotoğraf: Kirkuknow

Rizgar, herhangi bir adayın ve vatandaşların bu tür yasadışı eylemlerde bulunma eğilimine dair kanıtları olması durumunda, komisyonun böyle bir suç işlemeye istekli olanları yargılamak ve cezalandırmak için halihazırda bir dizi yasal işlem başlattığını söyledi. Ayrıca, önleme yöntemlerinden birinin, bu tür bir suç işlemeye istekli olan ve suçlamalarına kanıt olup olmayacaksa, seçim sürecindeki adayları görevden almak olduğunu söyledi.

Ayrıca, komisyon daha önce dört noktada bir açıklama yaptıklarını, komisyon çalışanları, siyasi partiler, listeler ve seçmenler de dahil olmak üzere bu kartları yasadışı yollarla işlemeye çalışan veya istekli olan herkesi yargılayacak ve yargılayacaklarını açıkladı.

Geçen hafta, haftalık basın konferansında Irak başbakanı Haydar Al-Abadi, bu yasadışı muameleleri suç olarak tanımladı ve bunun üzerinde durdu ve böyle bir eylemde bulunmak isteyen herkesi cezalandıracağını söyledi.

24 Mayıs’taki Irak parlamentosu seçimlerinde, 24 milyondan fazla vatandaşın, Irak Konseyinin temsilcileri olarak 329 adayı seçmek ve seçmek için oy kullanma hakkı bulunuyor.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15413

Photo Gallery

469 views
Print This Post Print This Post