Komisyon 10 bin görevliyi Seçim günü için belirliyor

Posted: April 8, 2018 at 10:21 pm

Kerkük/2014 seçimleri/ oyları sayma ve ayırdetmek, fotoğraf: Karwan Salihi

Goran Baban_KirkukNow

Yüksek Bağımsız Seçim Komisyonu(YBSK) Irak’ta 12 Mayıs seçim günü için 10 bin kişiye ihtiyaç olduğunu açıkladı.

YBSK Kerkük ofisi ve medya sorumlusu Abdulbasit Derviş Irak’ta (KirkukNow)’a ” bu yılın seçimi için seçim sandıkları için 10 bin görevliye ihtiyaç olduğunu” söyledi.

Kerkük komisyon ofisi seçim hazırlıkları için Kerkük’te 43 merkez belirledi, 25’i şehir merkezinde 18’i ise ilçe ve nahiyelerde.

Yüksek bağımsız seçim komisyonu istatistiklerine göre, Irak genelinde iki bin 14 kadın ve yaklaşık beş bin bay olmak üzere Irak parlamento seçimleri için yarışıyorlar.

Abdulbasit Derviş daha önce (KirkukNow)’a ” Kerkük vatandaşları Kürdistan bölgesinin farklı illerinde yerleşmişler, oy vermek için Kerkük’e dönmeleri gerekir..çünkü oylama sandığı yaşadıkları şehre götürülemeyecek” dedi.

16 Ekim olaylarından sonra binlerce aile Kürdistan bölgelerine göç etmek zorunda kaldılar, bazıları ise şimdiye kadar hala yerlerine dönemediler ve Kürdistan bölgelerinde kalıyorlar.

Abdulbasıt Derviş KirkukNow’a ” Kerkük’te oylama hakkı olan herkes Kerkük’e dönüp oyunu kullanmalı, çünkü Kerkük halkı olan insanlar göçmenlik bakanlığında göçmen olarak adları geçmiyor” dedi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=15425

Photo Gallery

305 views
Print This Post Print This Post